Unia Metropolii Polskich: „W obecnej sytuacji bezpieczny powrót wszystkich uczniów do szkół wydaje się niemożliwy”

„Do 25 maja zostały mniej niż dwa tygodnie. To bardzo krótki okres. Zwracamy uwagę, że przy założeniu powrotu do szkoły uczniów wszystkich oddziałów, samorządy – miasta i gminy – nie mają możliwości realizacji obowiązujących ograniczeń zarówno w zakresie liczby osób przebywających w jednym oddziale, jak i liczby osób na wskazanej przez GIS powierzchni” – alarmuje Unia Metropolii Polskich. Samorządowcy napisali w tej sprawie list do MEN.

„Konsekwencją wdrożonej reformy oświatowej autorstwa Anny Zalewskiej są przepełnione szkoły. Nie mamy zatem możliwości podzielenia oddziałów na mniejsze grupy, przede wszystkim ze względu na brak pomieszczeń. Ani wydzielenia dodatkowych miejsc na ewentualne izolatki. Dlatego w obecnej sytuacji bezpieczny powrót wszystkich uczniów do szkół wydaje się niemożliwy” – czytamy.

Do 25 maja zostały mniej niż dwa tygodnie. To bardzo krótki okres. Zwracamy uwagę, że przy założeniu powrotu do szkoły…

Opublikowany przez Unia Metropolii Polskich Wtorek, 12 maja 2020

 

Miasta należący do Unii Metropolii Polskich przeprowadziły ankiety wśród rodziców, z których wynika, że zainteresowanie powrotem dzieci do przedszkoli, wyraziło – w zależności od miasta – od 8 do 38 proc. pytanych. Sytuacja – jak twierdzi UMP – może się jednak zmienić po 24 maja, kiedy rodzice stracą prawo do zasiłku opiekuńczego i będą zmuszeni posłać swoje dzieci do przedszkoli. Miasta alarmują, że choć termin zbliża się nieubłaganie, wciąż brakuje wytycznych resortu oświaty czy sanepidu dotyczących tego, jak ma wyglądać przyjęcie dzieci do przedszkoli.

Ponadto, zdaniem samorządów, nierozsądna może być decyzja o wznowieniu działalności szkół. UMP uważa, że MEN powinien się skupić na rozwiązaniach dotyczących zdalnej edukacji.

„W obecnej sytuacji bezpieczny powrót wszystkich uczniów do szkół wydaje się niemożliwy szczególnie w sytuacji, w której nie mamy pełnych informacji i wytycznych oraz jesteśmy wyłączeni z ich konsultowania. Proszę zatem o rozsądek, wyobraźnię oraz uwzględnienie uwag organów prowadzących szkoły przy projektowaniu rozwiązań, wycofujących obowiązek kształcenia na odległość” – napisali m.in. samorządowcy w liście adresowanym do Marzeny Machałek, sekretarz stanu w MEN.

Pełną treść listu można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

UMP: Nie chcemy być zaskoczeni decyzją o otwarciu szkół, tak jak otwarciem przedszkoli

„Przedszkolny falstart Premiera”. Unia Metropolii Polskich apeluje do rządu o wytyczne ws. wznowienia opieki dla najmłodszych dzieci