UNICEF: Tragiczny koniec roku szkolnego na Ukrainie

Puste klasy, zniszczone placówki edukacyjne i śmierć wielu uczniów – tak na Ukrainie kończy się ten rok szkolny. 17 proc. szkół wspieranych przez UNICEF we wschodniej części kraju zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

Od wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego setki szkół w całym kraju zostały zaatakowane, zniszczone lub są wykorzystywane do celów wojskowych, jako centra informacyjne, schrony czy magazyny. Co najmniej jedna na sześć placówek edukacyjnych wspieranych przez UNICEF została – jak podaje organizacja – uszkodzona lub zniszczona. Tylko w ubiegłym tygodniu dwie szkoły zostały zaatakowane.

– Kiedy rozpoczynał się rok szkolny na Ukrainie byliśmy pełni nadziei, że zakłócenia w edukacji związane z pandemią COVID-19 wreszcie się skończyły – powiedział Murat Sahin, przedstawiciel UNICEF na Ukrainie.- Zamiast tego zginęły setki dzieci, a rok szkolny kończy się wraz z zamknięciem placówek z powodu wojny i zniszczenia.

„Dla dzieci dotkniętych kryzysem humanitarnym szkoła ma kluczowe znaczenie. Zapewnia im bezpieczną przestrzeń i namiastkę normalności w najtrudniejszych czasach. Szkoła może być również głównym źródłem informacji na temat zagrożeń związanych z minami i niewybuchami oraz miejscem, które obejmuje uczniów i ich rodziców podstawową opieką zdrowotną oraz psychologiczną” – podkreśla UNICEF.

– Zapewnienie dostępu do edukacji daje nadzieję milionom zrozpaczonych dzieci. To kluczowe dla przyszłości zarówno najmłodszych jak i całej Ukrainy – podkreśla Murat Sahin.  – Pomimo tragedii wojny, zrobiono bardzo dużo, aby zapewnić dzieciom kontynuację edukacji. Ostatecznie walki muszą się zakończyć, aby klasy zostały odbudowane, a szkoły znów były miejscem nauki i zabawy, mówi przedstawiciel UNICEF na Ukrainie.

Jak wskazuje UNICEF dzieci i szkoły muszą być chronione zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. Strony konfliktu muszą także podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby unikać używania broni na terenach zaludnionych oraz wykorzystywania placówek edukacyjnych do celów militarnych.

Letnie wakacje na Ukrainie zaczynają się 27 maja o trwają do 1 września. Przypomnijmy, że blisko 200 tys. dzieci z Ukrainy trafiło do polskiego systemu oświaty: ok. 40 tys. do przedszkoli, ok. 140 tys. do szkół podstawowych i ok. 20 tys. do szkół ponadpodstawowych.

Według obliczeń ukraińskiego ministerstwa oświaty i nauki, ok. 500 tys. ukraińskich dzieci przebywających w Polsce uczy się zdalnie.

Jak czytamy na stronie MEiN Przemysław Czarnek „potwierdził gotowość organizacji letniego wypoczynku dla dzieci ukraińskich na terenie Polski, podkreślając jednocześnie, że ważne jest, aby strona ukraińska zawnioskowała do organizacji międzynarodowych o środki na ten cel”.

„Minister edukacji Ukrainy Serhiy Shkarlet przychylił się do tego stanowiska, prosząc jednocześnie stronę polską o udostępnienie obiektów” – informuje resort.

Minister Shkarlet poinformował o spotkaniu polskich i ukraińskich ekspertów, którzy wypracują system przeprowadzenia matury dla ukraińskich uczniów, którzy przebywają na terenie Polski. Podkreślił, że wśród najważniejszych zagadnień związanych z przeprowadzeniem egzaminu maturalnego jest m.in. zapewnienie osób nadzorujących oraz miejsc, w których będzie mógł się on odbyć.

(JK, GN)

Fot: Unicef

UNICEF: 5,5 mln dzieci w Ukrainie nie chodzi do szkoły

Rosja wywozi tysiące dzieci z Ukrainy. Rosyjskich nauczycieli mówiących uczniom prawdę o wojnie spotykają represje

Ukraina się broni. Rosjanie burzą szkoły, dzieci traktują jak “żywe tarcze”