USA. Prezydent Trump prze do otwarcia szkół we wrześniu mimo gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem

Prezydent Donald Trump apeluje do gubernatorów i burmistrzów o przywrócenie jesienią stacjonarnych zajęć w szkołach. Według niego dalsze przetrzymywanie dzieci w domach będzie gorsze od samego wirusa. Na Twitterze postraszył nawet, że odetnie federalne finansowanie dla stanów, które nie zdecydują się na otworzenie szkół jesienią.

– Chcemy ponownie otworzyć szkoły. Wszyscy tego chcą. Mamy tego chcą, ojcowie tego chcą, dzieci tego chcą. Czas to zrobić – powiedział Trump na konferencji prasowej w Białym Domu. – Bardzo nam zależy na wywarciu presji na gubernatorach i wszystkich innych, aby otworzyli szkoły – dodał.

Prezydent USA ocenił, że demokraci utrzymują zamknięte szkoły nie z powodu pandemii koronawirusa, ale z powodów politycznych i wbrew woli rodzin.

“Demokraci myślą, że to byłoby dla niech złe politycznie, gdyby szkoły w USA zostały otwarte przed listopadowymi wyborami, ale to jest ważne dla dzieci i rodzin. Mogę odciąć fundusze, jeśli ich nie otworzą!” – głosi jeden z ostatnich wpisów Trumpa na Twitterze.

Podczas spotkania w Białym Domu, którego gospodarzem był Trump, uczestnicy mówili o potrzebie powrotu uczniów do klas motywując to m.in. ich zdrowiem psychicznym.

Arne Duncan, który pełnił funkcję sekretarza ds. edukacji za czasów byłego prezydenta, Baracka Obamy, przekonuje, że wszyscy chcą aby dzieci wróciły do szkoły, ale administracji Trumpa brakuje dobrego planu.

Stany Zjednoczone, które manifestacyjnie opuściły ostatnio WHO, znajdują się w epicentrum pandemii. Potwierdzono tam 3 158 932 przypadków zachorowań na koronawirusa oraz 134 862 zgony. Chorujący na COVID-19 w USA stanowią jedną czwartą wszystkich zachorowań na świecie.

Tylko w środę wykryto w USA ponad 60 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Co szósta zdiagnozowana infekcja przypada na Florydę. Na niektórych oddziałach intensywnej terapii brakuje tam już miejsc.

W sumie jak poinformował Uniwersytet Johna Hopkinsa na COVID-19 choruje już na świecie 12 milionów ludzi. Milion nowych przypadków przybyło w zaledwie sześć dni. Z powodu koronawirusa zmarło 552 112 osób.

(JK, GN)

Fot: wikipedia

Brytyjski rząd ujawnił plan powrotu uczniów do szkół we wrześniu. „Ułatwiony dostęp do testów na koronawirusa”

Otwieranie szkół od września? Dr Franciszek Rakowski z ICM UW: Musimy być czujni…