Brytyjski rząd ujawnił plan powrotu uczniów do szkół we wrześniu. „Ułatwiony dostęp do testów na koronawirusa”

Brytyjski rząd przygotował wytyczne powrotu uczniów do angielskich szkół we wrześniu. Zakładają one m.in. oddzielanie klas lub całych roczników w tzw. ‘bańkach wsparcia’, a także odsyłanie wszystkich uczniów do domu, jeśli w szkole pojawią się dwa przypadki koronawirusa.  Szkoły mają mieć też ułatwiony dostęp do testów – informuje BBC.

Obecność uczniów na lekcjach ma być obowiązkowa. – Rodzice, którzy nie wyślą swoich dzieci do szkół we wrześniu, zostaną ukarani grzywnami – chyba, że będzie istniał uzasadniony powód nieobecności – zapowiedział brytyjski minister edukacji, Gavin Williamson.

Szkoły będą dysponować zestawami testowymi do przekazania rodzicom, jeśli u dzieci wystąpią objawy koronawirusa, a mobilne jednostki testowe będą mogły być wysyłane do tych placówek w których wystąpi ognisko epidemii.

Co więcej, jeśli w ciągu 14 dni w “bańce wsparcia” (w szkole podstawowej będzie to klasa, w szkole średniej – rocznik) wystąpią dwa przypadki zakażenia, wszyscy uczniowie z tej grupy, a nawet cała szkoła, mogą zostać odesłani do domu.

Jednocześnie uznano, że uczniowie i nauczyciele nie będą musieli nosić masek ochronnych ani innych okryć twarzy, a szkoły nie będą musiały mierzyć rutynowo temperatury uczniom i pracownikom.

Od początku czerwca do szkół w Anglii mogli wrócić uczniowie najmłodszych roczników. Plan zakładał, że wszyscy inni będą wracać etapami. Jednak związki nauczycielskie od początku wyrażały swoje obiekcje wobec tego planu, przekonując, że szkoły nie są do tego przygotowane.

Wielka Brytania: Rząd rezygnuje z planu ponownego otwarcia szkół dla wszystkich uczniów

Przypomnijmy, że dwa dni temu władze zamknęły centrum brytyjskiego miasta Leicester. W strefie izolacji zamknięto puby, restauracje, salony fryzjerskie, czy szkoły. Powodem ponownego lockdown’u jest wysoki skok nowych zakażeń koronawirusem.

W Wielkiej Brytanii wskutek Covid-19 zmarło blisko 44 tysiące osób, a koronawirusem zakaziło się w tym kraju ponad 313 tys. ludzi.

(JK, GN)

Wielka Brytania: Nauczyciele nie chcą wracać do szkół od 1 czerwca. „Rząd nie zapewnił nam bezpieczeństwa”

Sławomir Broniarz: Tęsknimy za szkołą! Od września chcemy wrócić do szkoły!