Rok temu wręczyliśmy tytuł Nauczyciela Roku Zycie Czechowskiej. W tym roku nie ma Gali NR, ale Konkurs wróci!

Minął rok, ale wspomnienia wciąż żyją w nas… 8 października 2019 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie rozstrzygnęliśmy Konkurs Nauczyciel Roku. Główna nagroda powędrowała do rąk Zyty Czechowskiej, nauczycielki i pedagoga specjalnego z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku (woj. wielkopolskie).

“Dzisiaj mija rok od najważniejszego wydarzenia i sukcesu w moim zawodowym życiu. Dokładnie 12 miesięcy temu otrzymałam zaszczytny tytuł Nauczyciel Roku ” – przypomniała Zyta Czechowska na swoim profilu na Facebooku. “Od tego dnia wszystko się zmieniło, przyspieszyło i moja droga zawodowa wygląda zupełnie inaczej. Z uczniami pracuję nadal intensywnie i kreatywnie – nie odpuszczamy. Ale przez ten rok byłam gościem wielu konferencji i wydarzeń edukacyjnych” – dodała.

Pani Zyta od tego czasu m.in. założyła niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli i realizuje autorską kampanię “TacyjakMy”. “Nawiązałam współpracę z instytucjami nauki i kultury, napisałam kilka publikacji i niezliczoną liczbę artykułów. Mam nadzieję, że dzięki mojemu zaangażowaniu przez ten czas, praca z uczniami z SPE stała się dla wielu osób bliższa i znacząca. Dziękuję wszystkim za docenienie, uznanie i pomoc w realizacji moich planów” – podsumowała ubiegłoroczna laureatka.

Ubiegłoroczną Galę zaszczycili nauczyciele, rodzice samorządowcy, parlamentarzyści, związkowcy. – Szkoła musi być wolna od polityki. Programy szkolne muszą być wolne od polityki. Jeśli uwolnimy szkołę, to wszystko się uda – mówiła do uczestników uroczystości Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu.

– Na przyszły kształt Polski nauczyciele wpływają bardziej niż inne grupy zawodowe. To nie jest docenione – podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

– Ten Konkurs jest niezwykły co do swojego zasięgu i miejsca, gdzie się odbywa – mówił Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

Kapituła Konkursu przyznała honorowy tytuł Przyjaciel Szkoły 2019 Jakubowi Błaszczykowskiemu, reprezentantowi Polski w piłce nożnej, ale także założycielowi fundacji Ludzki Gest.

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj:

Zyta Czechowska z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku Nauczycielem Roku 2019!

Gala Nauczyciel Roku 2019. Fotoreportaż

A tutaj przeczytają Państwo więcej o Wyróżnionych w Konkursie Nauczyciel Roku 2019:

Ewa Drobek i ks. Damian Wyżkiewicz – Wyróżnieni w Konkursie Nauczyciel Roku 2019

W tym roku musieliśmy zrezygnować z organizacji Konkursu. To była trudna decyzja. Chyba najtrudniejsza z tych, jakie przyszło podejmować organizatorom w historii naszego Konkursu. Ważąc wszystkie „za” i „przeciw”, po zasięgnięciu opinii członków Kapituły Konkursu, postanowiliśmy, że w tym roku nie ogłosimy kolejnej jego edycji.

Decyzja ta miała związek z trwającą pandemią koronawirusa i wynikała z poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne potencjalnych uczestników Konkursu. Kierowaliśmy się również szacunkiem dla uczestników oraz osób popierających ich kandydatury. Epidemia COVID-19 nie ustępuje, a prawdopodobieństwo pojawienia się tzw. drugiej fali masowych zachorowań jesienią br. było wysokie. Nikt nie był w stanie przewidzieć, jaka będzie sytuacja epidemiczna ani w jakim reżimie sanitarnym przyjdzie nam funkcjonować w październiku, kiedy tradycyjnie odbywa się uroczysta Gala Nauczyciel Roku.

Ostatnie informacje o rozwoju pandemii w naszym kraju potwierdzają, że obawy, które wyrażaliśmy podejmując decyzję w sprawie Konkursu, były uzasadnione. Dziś, równo rok od naszej poprzedniej Gali, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dramatycznym, największym od początku pandemii, skoku dobowej liczby zakażeń koronawirusem, która wyniosła prawie 4,3 tys. Gdyby Konkurs został ogłoszony, prawdopodobnie dziś musielibyśmy podjąć decyzje, które najmocniej przeżywaliby uczestnicy Konkursu, wspaniali i zasłużeni nauczyciele. Z powodu objęcia setek szkół i placówek kwarantanną, niewykluczone, że część z uczestników Konkursu musiałaby to przeżywać zamknięta w czterech ścianach swoich domów.

Po raz kolejny chcielibyśmy podkreślić, że Konkurs Nauczyciel Roku wróci w pierwszym możliwym momencie, kiedy ustaną przeszkody uniemożliwiające jego organizację. Jednym z celów Konkursu jest pielęgnowanie wizerunku zawodu nauczyciela, kształtowanie jego prestiżu. A z tego nie chcemy i nie możemy rezygnować!

(PS, GN)