Zyta Czechowska z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku Nauczycielem Roku 2019!

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie rozstrzygnęliśmy dzisiaj Konkurs Nauczyciel Roku. Główna nagroda powędrowała do rąk Zyty Czechowskiej , nauczycielki i pedagoga specjalnego z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku (woj. wielkopolskie).

Już po raz 18. podczas uroczystej gali Konkursu Nauczyciel Roku udało nam się na Zamku Królewskim wskazać Najlepszego z Najlepszych. W tym roku laur zwycięzcy trafił do Zyty Czechowskiej z Kowanówka.

– Gratulacje dla wszystkich laureatów Konkursu. Chciałabym serdecznie podziękować organizatorom tego zaszczytnego Konkursu. Jest mi bardzo, bardzo miło, że tytuł Nauczyciela Roku 2019 przypadł właśni mi. Jestem pedagogiem specjalnym, pracuję w szkole specjalnej i nigdy nie pomyślałabym, że nauczyciel z takiej placówki mógłby być najlepszym nauczycielem. To wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich nauczycieli, którzy każdego dnia zmagają się z naprawdę trudnymi przypadkami i robią wspaniałą pracę – powiedziała tuż po odebraniu nagrody Nauczyciela Roku 2019 pani Zyta.

Podziękowała swoim najbliższym współpracownikom, koleżankom i kolegom z placówki, w której uczy, a także najbliższym. – Wszyscy wyróżnieni nauczyciele wiedzą, że pasja to najważniejsza rzecz w zawodzie nauczyciela. Ale ważne jest też wsparcie najbliższych. I ja to wsparcie od mojej córki i mojego męża mam. Bez nich pewnie nie mogłabym działać w tak wielu obszarach – stwierdziła tegoroczna zwyciężczyni. – Chciałabym podziękować mojemu rodzeństwu, a mam dziewięcioro rodzeństwa. I mojej mamie, która zmagała się się z wieloma trudnościami, a wychowała nas na dobrych ludzi. Oprócz mnie jeszcze dwie moje siostry są nauczycielkami – dodała.

– Praca nauczyciela wymaga pokory, wielkiego zaangażowania, ale przede wszystkim tego, żeby być szczerym, prawdziwym, sprawiedliwym, bo uczniowie szkoły specjalnej w lot innego nauczyciela, który nie miałby takich cech, wyeliminują. Dlatego wiem, że tylko pokora doprowadziła mnie w to miejsce, w którym jestem. Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej. Chciałabym z tej okazji życzyć wszystkim nauczycielom siły, satysfakcji z wykonywanej pracy, bo wykonujemy najlepszy, najwspanialszy zawód świata. Bo któż inny może być świadkiem rozwoju młodego człowieka. Życzę wam wszystkim pogodnych, kreatywnych lat w zawodzie nauczyciela – zakończyła swoje wystąpienie pani Zyta.

Tegoroczną galę zaszczycili nauczyciele, rodzice samorządowcy, parlamentarzyści, związkowcy. – Szkoła musi być wolna od polityki. programy szkolne muszą być wolne od polityki. Jeśli uwolnimy szkołę, to wszystko się uda – mówiła do uczestników dzisiejszej uroczystości Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu. – Na przyszły kształt Polski nauczyciele wpływają bardziej niż inne grupy zawodowe. To nie jest docenione – podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.  – Ten konkurs jest niezwykły co do swojego zasięgu i miejsca, gdzie się odbywa – mówił Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

Kapituła Konkursu przyznała honorowy tytuł Przyjaciel Szkoły 2019 Jakubowi Błaszczykowskiemu, reprezentantowi Polski w piłce nożnej, ale także założycielowi fundacji Ludzki Gest. To nagroda za działalność charytatywną i wspieranie zdolnych dzieci. – To dla mnie ogromne wyróżnienie. Jest to dla nas wszystkich zaszczyt. Dlaczego mówię wszystkich? Bo do tego sukcesu przyczyniło się wiele osób. Myślę tutaj o Dawidzie Błaszczykowskim i Małgorzacie Domagalik. O fundacji Dominiki Kulczyk. Gdybym mógł tę statuetkę „rozdrobnić”, to każdy dostałby po kawałku, bo każda z tych osób zasłużyła na nią tak samo jak ja – powiedział pan Jakub. – Życia uczy nas to, przez co przechodzimy, nasze doświadczenia i ludzie, których spotykamy po drodze. Ja takich ludzi spotkałem, spotkałem wielu nauczycieli, którzy  nauczyli mnie wiele w życiu. Myślę, że w jakimś stopniu odpłaciłem się za to, że byłem dużym urwisem. Dziś zdaję sobie sprawę z tego, jak ciężko jest wychować dziecko. Dlatego w imieniu swoim, moich dzieci i chyba wszystkich dzieci dziękuję nauczycielom za to, że wychowują, że mają dużo empatii i zrozumienia. Dziękuję wam bardzo – dodał.

Kim jest tegoroczna zwyciężczyni?

Zyta Czechowska pracuje w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku, niewielkiej miejscowości w woj. wielkopolskim.

W jej pracy sukcesem jest, gdy dziecko po kilku latach nauki pionizuje głowę czy przełamie strach przed obcymi. Robi wszystko, by jej uczniowie mogli na równi z pełnosprawnymi rówieśnikami korzystać z edukacji. Nauczycielka wprowadza swoich uczniów w świat cyfrowy, ucząc ich mądrego korzystania z nowoczesnych urządzeń.

Zyta Czechowska pracuje z dziećmi wymagającymi wyjątkowej uwagi i zaangażowania – niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z uczniami z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W swoim życiu zawodowym Nauczycielka Roku 2019 pomagała uczniom z zaburzeniami psychicznymi, z próbami samobójczymi czy kryminalną przeszłością, a także skrzywdzonym przez swoich rodziców czy starsze rodzeństwo.

Wszyscy podopieczni pani Zyty mogą jednak na równi z dziećmi pełnosprawnymi – co warto bardzo mocno podkreślić – współpracować w różnorodnych projektach, rozwijać się, korzystać z innowacyjnych metod nauczania i nowoczesnego sprzętu. Pani Zyta jest autorką i jednym z liderów międzynarodowego projektu Comenius „Jak smakują Polska i Niemcy”, na którego realizację pozyskała 20 tys. euro ze środków unijnych. Projekt miał na celu poznanie kultury i tradycji kulinarnych Polski i Niemiec. Jej uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, zwiedzili Berlin, Hanower, Barsinghausen, Warszawę, Poznań, Gniezno i Biskupin. Dla podopiecznych laureatki naszego Konkursu była to pierwsza w życiu okazja, by wyjechać za granicę.

Z kolei jej projekt „Na ludowo” pozwalał dzieciom poznać najważniejsze fakty o różnych regionach Polski. Uczniowie przygotowywali charakterystyczne potrawy kuchni polskiej, stworzyli książkę kucharską, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, poznali sztukę np. nakrywania do stołu, a także przygotowywali stroje ludowe. W ten sposób dzieci uczyły się jakże kluczowej dla nich samodzielności.

Nauczycielka Roku 2019 jako jedna z pierwszych nauczycieli w Polsce wprowadziła do codziennych zajęć w szkole tablet. Niepełnosprawni uczniowie pracowali na nich na swoich zajęciach, podobnie jak to dziś robią w wielu placówkach ich pełnosprawni koledzy i koleżanki. Także projekt „Jesienny TIK” miał udowodnić, że uczniowie z niepełnosprawnością mogą korzystać z nowoczesnych technologii.

Zrealizowany przez nauczycielkę projekt „Drugie życie przedmiotów” miał na celu usprawnienie manualne uczniów i nabycie przez nich nowych umiejętności z zakresu stolarstwa. Podopieczni zajmowali się renowacją starych sprzętów i mebli.

Projekt „Młodzi przedsiębiorczy” dotyczył usprawnienia manualnego oraz wdrażania do przedsiębiorczego myślenia w życiu codziennym. Uczniowie przygotowywali np. smalec, powidła, przeciery, które sprzedawali w ramach szkolnych kawiarenek.

Uczniowie pani Zyty są pełnoprawnymi obywatelami zjednoczonej Europy, tak samo jak inne dzieci. Nauczycielka wdrożyła więc z myślą o nich projekt „Niepełnosprawni są też Europejczykami”, w ramach którego uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach dotyczących Wspólnoty. Od 15 lat Nauczycielka Roku 2019 realizuje projekt „Europo, witaj nam”, który ma wyposażyć uczniów w wiedzę na temat państw członkowskich UE. Nauczycielka regularnie zaprasza też do szkoły obywateli innych krajów UE, by opowiedzieli dzieciom o swojej ojczyźnie.

Pani Zyta była zresztą laureatką konkursu na scenariusz lekcji europejskiej, zorganizowanego w 2017 r. przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Laureatka pracuje nie tylko z uczniami, ale też – co podkreśla – z ich rodzicami. Swoją wiedzą dzieli się ponadto z innymi nauczycielami na specjalistycznych portalach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

Jest przewodniczącą zespołu ds. ewaluacji wewnętrznej i zewnętrznej, ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli, pracuje w Zespole Nauczycieli Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych. Prowadziła webinary na zaproszenie Stowarzyszenia „Mistrzowie Kodowania”. Współpracuje z czasopismem „Matematyka”, dla którego przygotowuje kursy on-line. Tworzy materiały dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi dla wydawnictwa PWN, wygłasza wykłady podczas konferencji.

Pani Zyta jest również współautorką wieloletniego autorskiego projektu sieci współpracy nauczycieli „Czas TIKa” oraz projektu „Moje TIKanie”.

Zwyciężczyni naszego Konkursu jest nauczycielką od 22 lat. O pracy w szkole marzyła już w dzieciństwie. Droga do wymarzonego zawodu nie była prosta. „Miałam jednak wspaniałą mamę, która kochała swoją >>dziesiątkę<< dzieci najbardziej na świecie. Nauczyła nas szacunku do siebie i do innych ludzi. Zawsze pochylała się nad potrzebującymi, chociaż sama miała niewiele. Takiej postawy i sposobu na życie mnie i moje rodzeństwo nauczyła” – napisała w swojej autoprezentacji pani Zyta. Już po maturze zatrudniła się w jednej ze szkół specjalnych w Poznaniu.

„Jestem przekonana, że to, co robię, jest moją pasją i nie potrafiłabym wykonywać niczego lepiej” – tak Zyta Czechowska podsumowała swoją karierę zawodową.

Fot. Rajmund Nafalski

We wtorek 8 października br. Gala Nauczyciel Roku 2019!

Lista finalistów Konkursu Nauczyciel Roku 2019

Nauczyciel Roku 2019. Trwa 18. edycja naszego Konkursu! Szansa dla pasjonatów!