Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Hasłem tegorocznych obchodów w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest „Pamięć, Godność i Sprawiedliwość”. Uroczystości rocznicowe i związane z nimi programy edukacyjne skupią się na losach ocalałych z Holokaustu w pierwszych latach po wojnie, gdy odzyskiwali swoje prawa, historię, dziedzictwo i godność.
77 lat temu ponad 7,000 więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu #Auschwitz, w tym ok. 700 dzieci, zostało wyzwolonych przez żołnierzy Armii Czerwonej. Zakończyło się 1689 dni zbrodni, upokorzenia, cierpienia i bólu. Dziś pamiętajmy. Musimy pamiętać. | #Auschwitz77 pic.twitter.com/ogL1KCxYVa
— Muzeum Auschwitz (@MuzeumAuschwitz) January 27, 2022
Jak podaje Ministerstwo Kultury uroczystości upamiętniające rocznicę wyzwolenia rozpoczną się w Muzeum Auschwitz o godz. 16.00. Zamiast okolicznościowych przemówień zapadnie minuta ciszy i refleksji. Swoje świadectwa wygłoszą ocaleni: Halina Birenbaum i Bogdan Bartnikowski.
#Historia I Niemiecki nazistowski obóz KL Auschwitz-Birkenau przez pięć lat istnienia pochłonął około 1,1 mln ofiar z 1,3 mln wszystkich więźniów. Uroczystości upamiętniające rocznicę wyzwolenia obozu odbędą się w @MuzeumAuschwitz
o godz. 16.00. #MKiDNhttps://t.co/z4qYu9GTGj— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 27, 2022
Zabrzmi także głos Elisabeth Silberstein Bence, Judith Spielberg Mittelman i Edith Friedman Grosman, które we wspomnieniach przedstawią pierwszy transport Żydów do Auschwitz. Zaplanowano też wystąpienie m.im. Mariana Turskiego. Wydarzenie zwieńczy wspólna modlitwa w intencji zgładzonych, ocalonych i o pokój na świecie. Zmówią ją wspólnie rabin Michael Schudrich, biskup rzymskokatolicki Roman Pindel, biskup prawosławny Atanazy i biskup ewangelicko-augsburski Adrian Korczago.
2 lata temu Marian Turski wygłosił słynny wykład „Auschwitz nie spadło z nieba”. https://t.co/Wxy5KmH41E
— Adam Bodnar (@Adbodnar) January 27, 2022
W związku z pandemią w obchodach weźmie udział niewielka liczba osób, głównie ocalałych. Transmisja wydarzenia będzie dostępna na stronie: www.auschwitz.org. Oficjalny program obchodów można znaleźć tutaj.
"Zapomnieć o zamordowanych oznaczałoby zabić ich ponownie." – Elie Wiesel#Izrael #Holokaust #pamięć #HolocaustRemembranceDay pic.twitter.com/7Fm457UXNr
— Ambasada Izraela (@IsraelinPoland) January 26, 2022
Dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu – na znak głębokiego bólu i wstydu – wszystkie przedstawicielstwa 🇩🇪 w 🇵🇱 opuściły flagi do połowy masztu. Odpowiedzialność za straszliwe zbrodnie, które Niemcy popełnili zwłaszcza tutaj w Polsce, nigdy nie przeminie. pic.twitter.com/D8ibsARFPL
— Arndt Freytag von Loringhoven (@Amb_Niemiec) January 27, 2022
W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności.
W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się w czwartek nadzwyczajna sesja plenarna upamiętniająca Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W czwartek, 27 stycznia, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się nadzwyczajna sesja plenarna upamiętniająca Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
📺 Transmisja uroczystości od 12:30 na naszym koncie na Twitterze.— Parlament Europejski w Polsce (@Europarl_PL) January 26, 2022
Z kolei na siedzibie głównej Komisji Europejskiej – budynku Berlaymont po raz pierwszy rozbłyśnie napis #WeRemember. W ten sposób Komisja przyłączy się do kampanii współorganizowanej przez Światowy Kongres Żydów i UNESCO dla uczczenia pamięci ofiar Shoah.
Senat włączył się w akcję #WeRemember, organizowaną w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. pic.twitter.com/hDo4StGFuH
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) January 27, 2022
Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.
W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
(JK, GN)
Pamiętajmy i wychowujmy. XXXVI Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju