W środę obchodzimy 76. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dzisiaj przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W związku z pandemią koronawirusa będzie obchodzona tylko w internecie. Głównym motywem przewodnim tegorocznych obchodów będą losy dzieci w Auschwitz. Szacuje się, że najmłodszych ofiar obozu było ponad 200 tys. W ramach obchodów o godz. 13 00 rozpocznie się e-seminarium DZIECKO JAKO ŚWIADEK HISTORII współorganizowane przez ZNP.  27 stycznia obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zaplanowało poświęcić w tym roku rocznicę wyzwolenia wszystkim najmłodszym ofiarom obozu.

– W Auschwitz zamordowano ponad 200 tysięcy dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci. Nigdy świat dorosłych – przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny – nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Ogółem do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. Ogółem w obozie zarejestrowano ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.

W związku z pandemią koronawirusa obchody wyjątkowo nie odbędą się na terenie Miejsca Pamięci, a w sieci. Transmisja wydarzenia rozpocznie się 27 stycznia 2021 r. o godzinie 16.00 i będzie dostępna na stronach www.auschwitz.org oraz 76.auschwitz.org, a także na kanale YouTube Miejsca Pamięci, na Facebooku oraz Twitterze.

W ramach obchodów przewidziane są świadectwa ocalałych Zdzisławy Włodarczyk i Anity Lasker-Wallfisch. Głos zabiorą ponadto prezydent Andrzej Duda, który objął patronat nad tegorocznymi obchodami, wiceambasador Izraela Tal Ben-Ari Yaalon i ambasador Rosji Siergiej Andriejew.

Tradycyjnie także odbędzie się modlitwa ekumeniczna, w której wezmą udział rabin Michel Schudrich, biskup rzymsko-katolicki Roman Pindel, biskup prawosławny Atanazy i biskup ewangelicko-augsburski Adrian Korczago.

W programie obchodów zaplanowano także dyskusję online: „Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”. Wezmą w niej udział: Lea Balint – ocalała z Holokaustu, Melissa Hacker – prezes, Kindertransport Association, Janina Rekłajtis – ocalała z Auschwitz.

Organizacja Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 roku uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną. Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.

Więcej na temat wyzwolenia Auschwitz oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu można przeczytać na portalu dzieje.pl.

Ze względu na doniosły temat tegorocznych obchodów nauczycielskie związki z Izraela (ITU), Niemiec (GEW i VBE) oraz z Polski (ZNP) przygotowały e-seminarium „DZIECKO JAKO ŚWIADEK HISTORII. E-seminarium rozpocznie się o godz. 13. Szczegóły można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Fot: gov.pl

ZNP: W ramach obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz odbędzie się e-seminarium „Dziecko jako świadek historii”

Nauczyciele w „fabryce śmierci”. ZNP zaprosił ponad 60 pedagogów z całego świata do odwiedzenia Muzeum Auschwitz

75. rocznica wyzwolenia. Pamięć o nauczycielach zamordowanych w KL Auschwitz. Jednym z nich był Marian Batko

Dziś cały świat patrzy na Auschwitz… “Nie bądź obojętny!”