W czwartek obchodzimy 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i Światowy Dzień Sybiraka

81 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją tego sojuszu był rozbiór Polski. Obchody upamiętniające rocznicę sowieckiej napaści odbędą się dziś na terenie całego kraju. 17 września obchodzimy jednocześnie Światowy Dzień Sybiraka by upamiętnić tragiczne losy tysięcy Polaków wywiezionych po wybuchu II wojny światowej w odludne rejony Rosji.

17 września 1939 roku wojska Rosji sowieckiej przekroczyły granice Polski, która od 1 września walczyła z hitlerowskimi Niemcami. Sowieci zajęli wschodnie rubieże. Towarzyszyły im masowe wywózki na Syberię kilkuset tysięcy Polaków. Ponad 20 tysięcy żołnierzy, oficerów i policjantów, na mocy dekretu Stalina z marca 1940 roku, zamordowano w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Obchody upamiętniające rocznicę sowieckiej napaści odbędą się dziś na terenie całego kraju. Prezydent Andrzej Duda w miejscowości Wytyczno w województwie lubelskim odda po południu hołd żołnierzom, którzy stanęli do walki z Armią Czerwoną. To tam 1 października 1939 roku doszło to jednej z ostatnich i największych bitew z sowietami w 1939 roku.

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje multimedialną wystawę „20 – 40 – 20”, która poświęcona jest ofiarom zbrodni katyńskiej . Głównym elementem wystawy jest film, w którym ukazane są losy bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, którzy 20 lat później zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach kaźni przez funkcjonariuszy NKWD.

O 16:00, pod hasłem „Niepokorne”, rozpocznie się Koncert Niepodległości na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. O godzinie 20:00 natomiast odbędzie się premierowa transmisja koncertu w Internecie.

Światowy Dzień Sybiraka, obchodzony w rocznicę sowieckiego ataku na Polskę 17 września 1939 r., upamiętnia tragiczne losy tysięcy Polaków wywiezionych po wybuchu II wojny światowej w odludne rejony Rosji.

W surowych, nieludzkich warunkach dalekiej Syberii wielu z nich zmarło, a ci, którym udało się przetrwać i powrócić do kraju, przypłaciło lata zesłania utratą zdrowia i tragicznymi wspomnieniami. W 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił oficjalnie 17 września Dniem Sybiraka.

Więcej na temat 81 rocznicy agresji sowieckiej i związanych z nią obchodów można przeczytać na portalu dzieje.pl

(JK, GN)

Fot: Wikipedia (spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej 20 września 1939 roku, na wschód od Brześcia)

ZBRODNIA KATYŃSKA. 80 lat temu Sowieci zamordowali blisko 22 tys. polskich oficerów, w tym nauczycieli

Ojczyzna w potrzebie! Sto lat temu Związek wzywał nauczycieli do obrony kraju przed bolszewikami

Wojna 1920. Gen. Bolesław Popowicz i inni członkowie Związku w wojnie polsko-bolszewickiej