W czwartek przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w 2012 roku .

Celem corocznych obchodów jest zwiększenie świadomości publicznej o ograniczeniach z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami m.in. niedostosowane pomieszczenia, problemy w dostępie do informacji, trudności ze znalezieniem pracy.

MDOzN jest obchodzony w niektórych szkołach. “Przy okazji dzisiejszego święta chcemy kolejny raz podkreślić, że osoby z niepełnosprawnościami są pełnoprawnymi członkami naszej społeczności oraz, że są dla nas ważne. W ramach szkolnych obchodów przygotowany został konkurs >>Człowiek człowiekowi równy<< w którym Nasi uczniowie zaprezentowali znaną niepełnosprawną osobę” – czytamy m.in. na Facebooku Szkoły Podstawowej nr 30 w Rzeszowie z oddziałami integracyjnymi.

–  Pomagajmy i zobaczmy tych, którzy naszej pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą; nie bójmy się niepełnosprawności – zaapelowała w czwartek para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik ogłosił  kolejne edycje programów “Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” i „Opieka wytchnieniowa”, a także konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zaznaczył jednocześnie, że w tym roku tymi programami objęte zostały także dzieci, żeby – mówił – “zwiększyć ich szanse na normalne życie wśród rówieśników, ale też żeby zwiększyć szanse rodziców na aktywizację zawodową lub też odpoczynek”.

Wdówik zapowiedział także konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych “Wszyscy Jesteśmy Tacy Sami”. “To konkurs w trzech kategoriach na prace poświęcone pokazaniu życia kolegów z niepełnosprawnościami lub osób dorosłych w społeczeństwie. Będzie w formie prac plastycznych, produkcji audiowizualnych, materiałów dźwiękowych lub materiałów literackich” – wyjaśnił. Dodał, że do świąt Bożego Narodzenia na stronie pełnomocnika pojawią się szczegóły.

– Chcemy przez to zachęcić młodzież do obejrzenia się wokół, zobaczenia tych osób i zauważenia, że jesteśmy wszyscy razem – podkreślił.

(JK, GN)

Fot: PFRON/Twitter

Ukazał się jednolity tekst rozporządzenia o kształceniu uczniów niepełnosprawnych

MEN: Będzie dofinansowanie do podręczników dla niepełnosprawnych uczniów