W niedzielę minęła 80. rocznica Akcji pod Arsenałem. Obchody z udziałem harcerzy i kombatantów

Złożeniem wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem w miejscu wydarzeń z 26 marca 1943 r. harcerze i kombatanci uczcili w niedzielę 80. rocznicę Akcji pod Arsenałem. „Braterstwo, zdecydowało, że akcja pod Arsenałem miała miejsce wbrew wszystkiemu” – mówił harcmistrz Karol Siergiej.

W niedzielę minęła 80 rocznica słynnej Akcji pod Arsenałem. 26 marca 1943 r. członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów odbili Jana Bytnara „Rudego” oraz 20 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei Szucha 25 do więzienia Pawiak.

Akcja pod Arsenałem była jedną z najważniejszych i kluczowych dla polskiego morale akcji polskiego podziemia w okupowanej stolicy. Upamiętniła ją książka Aleksandra Kamińskiego, która rozgłos zyskała jeszcze w trakcie okupacji, a potem weszła na stałe do kanonu lektur szkolnych.

45 lat temu zmarł Aleksander Kamiński, autor „Kamieni na szaniec”, członek ZNP

„Kamienie na szaniec”, wydane w 1943 r., stały się jedną z najpoczytniejszych książek okupacyjnych obok „Dywizjonu 303” Antoniego Fiedlera. Książka opisuje zarówno samą akcję, jak i wcześniejsze losy jej bohaterów – przyjaciół z 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia”, absolwentów II LO im. Stefana Batorego, żołnierzy Szarych Szeregów.

Przypomnijmy, że Jan Bytnar „Rudy”, legenda Szarych Szeregów i bohater „Kamieni na szaniec”, został wychowany  w duchu patriotycznym przez rodziców – nauczycieli. Był synem działaczy TON: Stanisława Bytnara, legionisty oraz Zofii Bytnarowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, żołnierza AK, odznaczonej Złotą Odznaką ZNP.

Więcej o rocznicy Akcji pod Arsenałem i obchodach na portalu dzieje.pl

(GN)

W sobotę 26 marca przypada kolejna rocznica akcji pod Arsenałem. Była to jedna z najgłośniejszych akcji AK

99 lat temu urodził się Jan Bytnar „Rudy”. Jego rodzice byli nauczycielami, zasłużonymi działaczami Związku