Akcja pod Arsenałem była operacją przeprowadzoną w centrum Warszawy przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, podporządkowanych Kedywowi, w wyniku której udało się odbić przewożonych przez niemiecki konwój więźniów, w tym Janka Bytnara „Rudego”. Akcja zaplanowana została przez Tadeusza Zawadzkiego ps. Zośka.
Przypomnijmy, że Jan Bytnar „Rudy”, legenda Szarych Szeregów i bohater „Kamieni na szaniec”, został wychowany w duchu patriotycznym przez rodziców – nauczycieli. Był synem działaczy TON: Stanisława Bytnara, legionisty oraz Zofii Bytnarowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, żołnierza AK, odznaczonej Złotą Odznaką ZNP.
79 lat temu oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów odbił z rąk gestapo „Rudego” i 20 innych więźniów przewożonych z al. Szucha na Pawiak.
– Przewagą tych młodych ludzi była doskonała znajomość własnego miasta, każdego zaułku. Akcja pod Arsenałem to była lokalna historia, która stała się wielką historią na skalę kraju. W naszym konkursie „Śladami bohaterów Armii Krajowej” zapraszamy do odnalezienia we własnej okolicy – w tej, w której żyjemy i którą wydawać by się mogło, znamy perfekcyjnie – historii, opowieści o lokalnych bohaterach polskiego ruchu oporu z czasów II wojny światowej – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na Rzecz Wielkich Historii.
Do udziału w konkursie „Śladami bohaterów Armii Krajowej” zaproszeni są liderzy (nauczyciele, animatorzy, rodzice) z młodzieżą w 3-osobowych grupach, na wzór trójek, podstawowych komórek konspiracyjnych w czasie okupacji. Uczniowie wraz z opiekunami na podstawie źródeł historycznych odnajdywać będą w swoich miejscowościach ukryte historie osób, które w czasie II wojny światowej w lokalnych społecznościach włączały się w działanie ruchu oporu wobec okupantów. Wyniki swoich obserwacji opiszą w aplikacji mobilnej – ToTuBy (totuby.pl) oraz nagrają film w konwencji Instastories.
Do konkursu zgłosić się można już dziś poprzez stronę: https://sladamibohaterow.pl/ Głos Nauczycielski jest jednym z patronów medialnych konkursu.
(GN)