W sobotę 26 marca przypada kolejna rocznica akcji pod Arsenałem. Była to jedna z najgłośniejszych akcji AK

Akcja pod Arsenałem była operacją przeprowadzoną w centrum Warszawy przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, podporządkowanych Kedywowi, w wyniku której udało się odbić przewożonych przez niemiecki konwój więźniów, w tym Janka Bytnara „Rudego”. Akcja zaplanowana została przez Tadeusza Zawadzkiego ps. Zośka.

Przypomnijmy, że Jan Bytnar „Rudy”, legenda Szarych Szeregów i bohater „Kamieni na szaniec”, został wychowany  w duchu patriotycznym przez rodziców – nauczycieli. Był synem działaczy TON: Stanisława Bytnara, legionisty oraz Zofii Bytnarowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, żołnierza AK, odznaczonej Złotą Odznaką ZNP.

79 lat temu oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów odbił z rąk gestapo  „Rudego” i 20 innych więźniów przewożonych z al. Szucha na Pawiak.

– Przewagą tych młodych ludzi była doskonała znajomość własnego miasta, każdego zaułku. Akcja pod Arsenałem to była lokalna historia, która stała się wielką historią na skalę kraju. W naszym konkursie „Śladami bohaterów Armii Krajowej” zapraszamy do odnalezienia we własnej okolicy – w tej, w której żyjemy i którą wydawać by się mogło, znamy perfekcyjnie – historii, opowieści o lokalnych bohaterach polskiego ruchu oporu z czasów II wojny światowej – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na Rzecz Wielkich Historii.

Do udziału w konkursie „Śladami bohaterów Armii Krajowej” zaproszeni są liderzy (nauczyciele, animatorzy, rodzice) z młodzieżą w 3-osobowych grupach, na wzór trójek, podstawowych komórek konspiracyjnych w czasie okupacji. Uczniowie wraz z opiekunami na podstawie źródeł historycznych odnajdywać będą w swoich miejscowościach ukryte historie osób, które w czasie II wojny światowej w lokalnych społecznościach włączały się w działanie ruchu oporu wobec okupantów. Wyniki swoich obserwacji opiszą w aplikacji mobilnej – ToTuBy (totuby.pl) oraz nagrają film w konwencji Instastories.

Do konkursu zgłosić się można już dziś poprzez stronę:  https://sladamibohaterow.pl/ Głos Nauczycielski jest jednym z patronów medialnych konkursu.

(GN)

99 lat temu urodził się Jan Bytnar „Rudy”. Jego rodzice byli nauczycielami, zasłużonymi działaczami Związku

Nasz patronat”. 30 marca webinar „Kobiety w czasie II wojny światowej na lekcji historii”, który poprowadzi A. Jankowiak-Maik

Nasz patronat. Fundacja na rzecz Wielkich Historii ruszyła z konkursem „Śladami Bohaterów Armii Krajowej”