W piątek 10 lipca mija 79. rocznica pogromu w Jedwabnem. Nie przewidziano oficjalnych obchodów

„Dnia 10 lipca będziemy obchodzić 79. rocznicę pogromu żydowskich mieszkańców Jedwabnego, ale w tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, nie organizujemy oficjalnych uroczystości” – czytamy na stronie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

Jak poinformowano przedstawiciele Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i Członkowie Gminy, a także Naczelny Rabin Polski przybędą do Jedwabnego indywidualnie, aby pomodlić się i wspomnieć tragiczny los jedwabieńskich Żydów. Gmina podała też, że relację ze spotkania w Jedwabnem udostępni online na swoim profilu na Facebooku.

10 lipca 1941 roku grupa polskiej ludności zamordowała z inspiracji Niemców co najmniej 340 Żydów. Większość z nich – kobiety, mężczyźni i dzieci – została po zamknięciu w stodole spalona żywcem. Wokół wydarzeń z 10 lipca wciąż trwa burzliwa dyskusja nie tylko z udziałem historyków.

W ubiegłym roku w uroczystościach na miejscu zbrodni wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ówczesna ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski. Prezydencki minister Wojciech Kolarski w imieniu głowy państwa złożył wieniec przed pomnikiem poświęconym pamięci pomordowanych. Na razie nie wiadomo, czy w tym roku pod pomnikiem w Jedwabnem pojawią się przedstawiciele władz i opozycji.

O samym pogromie, tle historycznym, śledztwach i obchodach rocznic zbrodni w latach ubiegłych można przeczytać na portalu dzieje.pl tutaj.

 (JK, GN)

Fot: Wikipedia (fragment pomnika upamiętniającego pomordowanych Żydów z Jedwabnego)

W niedzielę 77 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ze względu na epidemię obchody przeniesiono do sieci

Nauczyciele w „fabryce śmierci”. ZNP zaprosił ponad 60 pedagogów z całego świata do odwiedzenia Muzeum Auschwitz