14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matematyki, który został ustanowiony przez UNESCO w 2019 roku i każdego roku zostaje mu nadany unikalny motyw przewodni. Tego samego dnia na całym świecie obchodzone jest Dzień Liczby Pi – jednej z najbardziej inspirujących liczb.
Nie przez przypadek UNESCO wybrało datę 14 marca na Międzynarodowy Dzień Matematyki, gdyż tego samego dnia obchodzimy Dzień Liczby Pi, który wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych – gdzie datę 14 marca zapisuje się jako 3.14, czyli przybliżoną wartość liczby Pi (stałą matematyczną, używaną w wielu wzorach i twierdzeniach).
Samo słowo matematyka pochodzi z języka greckiego. Wywodzi się od słowa „máthēma”, oznaczającego „wiedzę”, „naukę”, „uczenie się”.
Ten szczególny dzień ma się stać okazją do czerpania radości z matematyki poprzez udział w różnego rodzaju wydarzeniach organizowanych 14 marca na świecie. Informacje na ten temat zamieszczane są na bieżąco na stronie Międzynarodowego Dnia Matematyki, na której można także znaleźć pomysły na różnego rodzaju gry związane z matematyką lub na organizację własnego wydarzenia.
A co z liczbą Pi? Pierwszy raz świętowano na cześć liczby Pi w 1988 roku z inicjatywy Larry’ego Shawa w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego, jednego z czołowych twórców polskiej szkoły matematycznej i geniusza Alberta Einsteina, twórcy ogólnej teorii względności, który na zawsze zmienił nasze rozumienie przestrzeni, czasu, grawitacji i Wszechświata.
Liczba pi jest stałą matematyczną wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności, a jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego też bywa nazywana stałą Archimedesa. Swoje trzecie imię – ludolfina – zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który w XVII wieku podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.
Od XVIII wieku znana jest jako π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód. Jest jedyną liczbą, która ma swoje święto. Inspiruje naukowców i artystów, którzy tworzą wierszyki ułatwiające zapamiętanie kolejnych cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, a polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej jeden ze swoich wierszy. Ludolfina doczekała się nawet ronda swojego imienia.
Liczba Pi jest wspomniana w Biblii (przy okazji budowy świątyni Salomona), została też upamiętniona w poezji, piosenkach, książkach i filmie. Na całym świecie powstają tzw. pi-ematy, czyli wiersze, w których liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada kolejnym cyfrom liczby Pi po przecinku.
(GN)
Fot: UMCS.pl
Badanie: 9 na 10 uczniów szkół podstawowych odczuwa lęk przed matematyką