W piątek mija rok rządu Donalda Tuska. Czym chwali się szefowa MEN Barbara Nowacka?

„Rekordowa podwyżka wynagrodzeń nauczycieli, koniec politycznego przedmiotu Historia i Teraźniejszość, uszczuplona podstawa programowa o 20 proc., odpolitycznione kuratoria oświaty, ⁠ruszamy z cyfryzacją szkół, odzyskane 27 milionów między innymi z willi plus” – takie osiągnięcia wylicza w mediach społecznościowych szefowa MEN Barbara Nowacka. W piątek mija dokładnie rok od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska i od kiedy Barbara Nowacka zasiadła w gabinecie przy ulicy Szucha w Warszawie.

Na oficjalnym profilu MEN na Facebooku wśród ważnych zmian w edukacji w minionym roku dodano do listy minister Nowackiej: dialog z uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz organizacjami pozarządowymi i związkami zawodowymi, powołanie pełnomocnika ministra ds. zdrowia psychicznego uczniów, wprowadzenie pierwszej pomocy w szkołach od najmłodszych lat, programy: Edukacja z wojskiem, Podróże z Klasą, Kto ty jesteś? Polak mały, oraz Profil absolwenta – przygotowania do reformy 2026.

Przypomnijmy, że 13 grudnia 2023 roku Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska, który dzień wcześniej uzyskał w Sejmie wotum zaufania.

Rząd koalicji KO, Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL) oraz Nowej Lewicy powstał w wyniku wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 roku. Wybory wygrał PiS uzyskując 35,38 proc. głosów (KO zdobyła poparcie 30,7 proc. Polaków), ale partia Jarosława Kaczyńskiego nie była w stanie zbudować większości w parlamencie.

W filmiku, który premier Tusk i ministrowie jego rządu zamieszczają w mediach społecznościowych jako sukcesy gabinetu wymieniono: uruchomienie świadczenia 800 plus oraz wprowadzenie tzw. babciowego, bezpłatny program in-vitro, waloryzację emerytur oraz rentę wdowią, podniesienie renty socjalnej dla najbardziej potrzebujących do poziomu pensji minimalnej, odblokowanie „europejskich pieniędzy” na inwestycje i rozwój, budowę Kolei Dużych Prędkości, obniżenie składki zdrowotnej, wprowadzenie miesięcznego urlopu dla przedsiębiorców i kasowego PIT oraz budowę Tarczy Wschód i „najnowocześniejszej armii w Europie”.

„To dopiero rok. Jeszcze wiele przed nami” – słyszymy na końcu nagrania.

(GN)

Fot: MEN

Ministrowie edukacji – Barbara Nowacka i nauki – Dariusz Wieczorek przejmują obowiązki w swoich resortach. Będzie audyt i zmiany w kuratoriach

Mija rok od wyborów parlamentarnych. W edukacji jest wciąż bardzo wiele do zrobienia

„Realna poprawa sytuacji materialnej nauczycieli”. Przedstawiciele i przedstawicielki opozycji podpisali po debacie ZNP „Porozumienie na rzecz edukacji”