W piątek o północy kończy się kampania wyborcza. W niedzielę II tura wyborów prezydenckich

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. W piątek 10 lipca mija termin pobierania zaświadczeń o prawie do głosowania. Taki dokument przyda się osobom, które chcą zagłosować w miejscu innym, niż to, w którym wpisani są do spisu wyborców.

Piątek to ostatni dzień na załatwienie formalności związanych z głosowaniem poza miejscem zamieszkania. Osoby, które w drugiej turze wyborów chcą zagłosować gdzie indziej niż w pierwszej, bo np. jadą na wakacje, mogą zagłosować w dowolnym miejscu na podstawie zaświadczenie o prawie do głosowania. Jeżeli ktoś dopisał się do spisu wyborców na pierwszą turę wyborów prezydenckich, jest ujęty w tym spisie także na czas drugiej tury.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała zestaw odpowiedzi na najczęściej zadawane w tym kontekście pytania. Podczas głosowania podobnie jak w I turze będą obowiązywać wytyczne sanitarne.

O północy z piątku na sobotę zaczyna się cisza wyborcza. Do tego czasu Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski będą mogli jeszcze próbować przekonać do siebie wyborców. Ostatnie sondaże prezydenckie wskazują na wyrównaną walkę.

Jeśli różnica między kandydatami będzie niewielka, to opublikowany w niedzielę o godz. 21:00 exit poll może wcale nie wskazać nam zwycięzcy wyborów- lub wręcz sugerować wynik przeciwny do rzeczywistego. Być może trzeba więc będzie poczekać na ogłoszenie oficjalnych wyników przez PKW.

(JK, GN)

ZNP: Chcemy, aby przyszły prezydent RP doceniał rolę edukacji

PKW podała oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich 2020. Wysoka frekwencja

ZNP pyta kandydatów o edukację