W 2020 roku Sejm ustanowił 19 lutego świętem polskich naukowców. Jest to data nieprzypadkowa, będąca upamiętnieniem urodzin Mikołaja Kopernika. Inicjatywa Święta Nauki Polskiej w dużej mierze kładzie nacisk nie tylko na rolę i misję uczelni wyższych w pielęgnowaniu polskiego dziedzictwa naukowego i badawczego, ale również na ich rolę w kształtowaniu rzeczywistości, która przyczynia się do wszechstronnego rozwoju człowieka i jego ciekawości poznawczej.
Dzień Nauki Polskiej jest okazją do upamiętnienia osiągnięć najwybitniejszych polskich uczonych, którzy na stałe wpisali się w historię nauki, dokonując przełomowych odkryć w różnych dziedzinach. To również wyraz uznania dla współczesnych polskich badaczy, a także inspiracja do podejmowania przedsięwzięć naukowych oraz wzmacniania zainteresowania nauką i jej popularyzowania w społeczeństwie.
⭐ Życzenia ministra nauki @wieczorekdarek z okazji Dnia Nauki Polskiej.
🗨️ To święto, w którym dziękujemy wszystkim polskim naukowcom, wszystkim tym, którzy pracują na rzecz polskiej nauki, którzy reprezentują całe środowisko akademickie. pic.twitter.com/kmPZARv1Dj
— Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (@MNiSW_GOV__PL) February 19, 2024
Z okazji Dnia Nauki Polskiej w auli Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której minister nauki Dariusz Wieczorek wręczył nagrody najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego.
Laureaci zostali uhonorowani za zasługi w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.
⭐ Dziś świętujemy Dzień Nauki Polskiej. To okazja, aby upamiętnić najwybitniejszych polskich uczonych i podziękować współczesnym badaczom, którzy kontynuują ich dziedzictwo.
🎓 🔬 Wszystkim polskim naukowcom składamy serdeczne życzenia i dziękujemy za pełną pasji pracę! 👏 pic.twitter.com/Xncs2pdisX
— Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (@MNiSW_GOV__PL) February 19, 2024
– W imieniu kierownictwa ministerstwa dziękuję za cały trud, rozwój polskiej nauki, rozwój uczelni – powiedział szef MNiSW, rozpoczynając Galę Nauki Polskiej.
Podczas uroczystości minister Dariusz Wieczorek zwracał uwagę na rolę nauki w rozwoju gospodarczym i wskazywał na konieczność zacieśniania współpracy pomiędzy sektorem nauki i biznesu.
– Mamy wspaniałe kadry, wspaniałych naukowców, świetnie osiągnięcia. Nie wstydźmy się tego, mówmy o tym, bo mamy powody do dumy. Nauka jest potrzebna polskiej gospodarce, jest niezbędna w tworzeniu nowych miejsc pracy. Dziś w zapisach polskich firmy powinny znaleźć się zobowiązywania do przekazywania środków na badania i rozwój – mówił minister Wieczorek.
– Będziemy kontynuować dialog i wypracowywać wspólne stanowiska ze środowiskiem nauki, aby jak najlepiej spełnić jego oczekiwania. Dziś zaczyna się nowa era dla polskiej nauki. Chciałabym, żeby kadencja tego rządu została w pamięci jako najlepsza dla rozwoju polskiej nauki – podsumował swoje wystąpienie minister nauki.
Minister nauki przyznał 59 nagród, w tym 50 indywidualnych i 9 zespołowych. Pełna lista nagrodzonych znajduje się tutaj
Wśród laureatów Nagród @wieczorekdarek @MNiSW_GOV__PL aż 7 osób z PAN!
Wręczenie nagród miało miejsce przeddzień Dnia Nauki Polskiej podczas Gali na Politechnice Warszawskiej. https://t.co/xywXVUXydX— Polska Akademia Nauk (@PAN_akademia) February 18, 2024
Przypomnijmy, że w uzasadnieniu ustawy z dnia 9 stycznia 2020 r. ustanowienie nowego święta państwowego „stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.
🎓 Dziś obchodzimy Dzień Nauki Polskiej!
Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika. W tym roku przypada 551. rocznica urodzin wielkiego astronoma, który zmienił nasze spojrzenie na świat.
🧪 Badać świat i rozwijać naukę można w różnych miejscach,… pic.twitter.com/unQt5Q13xl
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) February 19, 2024
Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazano również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.
„Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.
(GN)
Fot: Ministerstwo Nauki
Nauczyciele akademiccy też dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia. Minister nauki podał stawki