Nauczyciele akademiccy też dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia. Minister nauki podał stawki

Podwyżki dla nauczycieli akademickich mają wejść w życie od 1 stycznia – zapowiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek w radiu Zet. – Czekamy ostatecznie na budżet, rozporządzenie jest przygotowywane. W rozporządzeniu o 30 procent ponosimy minimalną płacę profesora. System naliczania wynagrodzeń, jeśli chodzi o akademicką kadrę nauczycielską, jest uzależniony od płacy profesorskiej – przypomniał. Dodał, że 30-procentowa podwyżka dotyczy wszystkich nauczycieli akademickich.

Szef resortu nauki powiedział też, że obecnie minimalne zarobki profesora to 7 tys. 300 zł. — Ta płaca będzie podniesiona do kwoty ponad 9 tys. zł. Mówimy o kwotach minimalnych, średnie zarobki zależą od uczelni – tłumaczył minister Wieczorek.

– Mam nadzieję, że rozporządzenie w tej sprawie pojawi się na początku lutego. Musimy zaczekać na ostateczne podpisanie budżetu przez pana prezydenta. Podwyżki będą obowiązywać od 1 stycznia, tak mamy to uzgodnione z ministrem finansów – zapewniał minister nauki.

Przypomnijmy, że pensje na uczelniach uzależnione są od pensji profesorów – zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, z tym, że dla profesora uczelni – wynosi nie mniej niż 83 proc., a dla adiunkta – wynosi nie mniej niż 73 proc.

Obecnie minimalna wysokość wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosi dokładnie 7210 zł. Jeśli 30. proc. podwyżki weszłyby w życie minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli akademickich będzie wynosić w 2024 roku:

>> dla profesora – 9 370 zł,

>> dla profesora uczelni – 83 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 7 777,10 zł,

>> dla adiunkta – 73 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 6 840,10 zł,

>> dla innego nauczyciela akademickiego – 50 proc. wynagrodzenie profesora, tj. 4 685,00  zł.

Wieczorek pytany był także o nakłady na naukę.  – To nie jest przypadek, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosły za tego rządu o 22 proc. Wzrosną również, jeśli chodzi o Narodowe Centrum Nauki. Czekamy tylko na zatwierdzenie budżetu – mówił Dariusz Wieczorek. I zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu odwiedzi Narodowe Centrum Nauki, by spotkać się z dyrektorem tej instytucji.

(GN)

RSZWiN ZNP zorganizowała w środę debatę „Nauka i szkolnictwo wyższe po Czarnku”. Wziął w niej udział m.in. minister Dariusz Wieczorek

Janusz Szczerba, prezes RSZWiN ZNP: Minister deklaruje współpracę, tego od ośmiu lat nie było

W Sejmie o podwyżkach w nauce i szkolnictwie wyższym. ZNP zaapelował o równe traktowanie wszystkich pracowników