W poniedziałek ruszyła pierwsza tura ferii zimowych

W poniedziałek, 13 stycznia br. rozpoczęła się pierwsza tura ferii zimowych, która potrwa do 26 stycznia. Zimowy wypoczynek zainaugurowali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. To ponad 1,6 mln uczniów (1 600 733) z 7,5 tys. szkół dla dzieci i młodzieży (7 543).

W sumie w tym roku szkolnym w całym kraju wolne od zajęć szkolnych będzie miało prawie 4,6 mln uczniów (4 596 284) z 21 215 szkół dla dzieci i młodzieży.

Na stronie https://wypoczynek.men.gov.pl/ znajduje się specjalnie utworzona baza wypoczynku prowadzona przez MEN, do której organizator wypoczynku musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży.

Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania). Dzięki bazie w łatwy i szybki sposób również rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.

O harmonogramie tegorocznych ferii zimowych pisaliśmy tutaj:

Ruszają zimowe ferie. MEN przypomina terminy dla poszczególnych województw

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii zimowych w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie. Jeśli w danym roku w określonej grupie województw ferie zimowe trwały w drugiej połowie stycznia, to wówczas w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano biorąc pod uwagę liczbę uczniów.

Ferie cieszą dzieci, ale zdecydowanie mniej nauczycieli i niektórych rodziców. W województwach, które właśnie rozpoczęły zimowy wypoczynek, od poprzedniej przerwy świątecznej minęło zaledwie… sześć dni nauki, a w skrajnych przypadkach – cztery. Nie brakuje głosów, że obecna organizacja roku szkolnego, wymaga zmiany. Wzorem mogły by być systemy funkcjonujące w krajach zachodnich, gdzie przerw jest więcej, ale są one krótsze.

Póki co ministerstwo edukacji nie planuje gruntownych zmian w zakresie kalendarza roku szkolnego. – Obecnie na stronie internetowej MEN ogłoszone są już terminy ferii w roku 2021. Jakakolwiek zmiana w tym zakresie byłaby więc możliwa dopiero od roku szkolnego 2021/22 – stwierdziła w rozmowie z PAP Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

(JK, GN)

Fot: ZNP Wolsztyn