W Reykjaviku odbył się Międzynarodowy Szczyt Zawodu Nauczyciela (ISTP 2025). „Wysokiej jakości edukacja: klucz do prosperity i dobrostanu”

W stolicy Islandii odbył się Międzynarodowy szczyt zawodu nauczyciela OECD – International Summit on Teaching Profession 2025 (ISTP 2025). Wzięła w nim udział także polska delegacja ZNP na czele z prezesem Sławomirem Broniarzem. Obecni byli także minister edukacji Barbara Nowacka oraz zastępca dyrektora IBE -PiB dr Tomasz Gajderowicz. Hasłem tegorocznego szczytu była „Wysokiej Jakości Edukacja: Klucz do Prosperity i Dobrostanu”.

ISTP 2025 to forum dyskusji przedstawicieli oświatowych związków zawodowych i ministrów edukacji z całego świata. Jego podstawowym celem jest zaoferowanie przedstawicielom rządów, związków zawodowych i ekspertom platformy do wspólnej dyskusji nad zawodem nauczyciela i wymianą dobrych praktyk w tym zakresie.

Do udziału w szczycie zapraszani są przedstawiciele 24 krajów z najwyższymi wynikami w badaniu PISA.  Dany kraj musi reprezentować minister lub wiceminister oraz delegacja związkowa. ZNP reprezentowali prezes Sławomir Broniarz prezes ZNP oraz Dorota Obidniak z Biura ZG ZNP, wiceprzewodnicząca ETUCE (Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Edukacji) .

„Współorganizowany przez rząd Islandii, Związek Nauczycieli Islandii (Kennarasamband Íslands), Education International (EI) i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), ISTP 2025 odbywa się się w momencie, gdy edukacja publiczna na całym świecie zmaga się z narastającą presją — od chronicznego niedofinansowania i powszechnego niedoboru nauczycieli po rosnące nierówności i coraz większe zagrożenia dla zasad demokratycznych” – czytamy m.in. na stronie Międzynarodówki Edukacyjnej (EI), zrzeszającej 375 związki zawodowe (w tym ZNP), reprezentujące 33  33 mln nauczycieli pracowników oświaty z 180 krajów.

Pełny komunikat Międzynarodówki Edukacyjnej na temat szczytu można znaleźć tutaj

Na końcowej sesji szczytu ministra Nowacka zaprezentowała zobowiązania poszczytowe na 2025 rok. Jednym z nich jest rozwinięcie szerokiej i nowoczesnej koncepcji edukacji zdrowotnej obejmującej swym zakresem fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan uczniów. Ten model określi warunki niezbędne dla zapewnienia dobrostanu uczniów i nauczycieli, umożliwiając także polskim dzieciom zdobycie niezbędnych umiejętności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.

Dyskusje w trakcie obrad koncentrowały się m.in. wokół wczesnej edukacji i opieki (ECEC), edukacji włączającej oraz roli nauczyciela w systemie edukacji zorientowanym na dziecko.

Międzynarodowy Szczyt Zawodu Nauczyciela ma na celu poprawę jakości edukacji poprzez wymianę doświadczeń i dyskusje nad politykami wobec zawodu nauczyciela. Wydarzenie to było w tym roku współorganizowane przez rząd islandzki, islandzki związek nauczycieli, Education International oraz OECD.

(GN)

W Walencji trwa Międzynarodowy Szczyt Zawodu Nauczyciela 2022. Bierze w nim udział delegacja ZNP

ZNP bierze udział w Międzynarodowym Szczycie Zawodu Nauczyciela 2021, który otworzyła Jill Biden