W środę rozpoczął się Międzynarodowy Szczyt w sprawie Zawodu Nauczyciela 2021 (ISTP International Summit on the Teaching Profession). Tegoroczna edycja pod hasłem „Uczenie się z przeszłości, patrzenie w przyszłość: Doskonałość i równość dla wszystkich” odbywa się wirtualnie. W wydarzeniu bierze udział delegacja ZNP.
Gospodarzem Szczytu są Stany Zjednoczone, a udział w nim bierze piętnaście krajów: Kanada, Republika Czeska, Estonia, Finlandia, Niemcy, Chińska Republika Ludowa, Polska, Portugalia, Singapur, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone Ameryki. Polskę reprezentuje m.in. Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
Po raz kolejny ministrowie edukacji i liderzy związków zawodowych nauczycieli z krajów OECD, krajów których systemy edukacyjne charakteryzują się najlepszymi osiągnięciami spotykają się, by wzmocnić dialog w edukacji i wspierać zawód nauczyciela. ZNP uczestniczyło we wszystkich Szczytach od 2011 roku.
#ZNP bierze udział w Międzynarodowym Szczycie Zawodu Nauczyciela 2021, który otworzyła Jill Biden – Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych.@FLOTUS @eduint #ISTP2021 @Broniarz https://t.co/8yp3hqRVTB
— ZNP (@ZNP_ZG) October 20, 2021
„Dla ZNP udział w Szczycie jest okazją – bez względu na jakość relacji z władzami edukacji – do podzielenia się doświadczeniami polskich nauczycieli oraz zapoznania się z rozwiązaniami i praktykami stosowanymi w innych krajach” – czytamy na stronie Związku.
Podczas Szczytu delegacje będą dyskutować o tym, w jaki sposób rządy, organizacje nauczycielskie i szkoły jako centra swoich społeczności mogą współpracować budując model edukacji, którego centrum jest „całe dziecko”.
Sekretarz Generalny Międzynarodówki Edukacyjnej, David Edward mówiąc o pandemii podkreślił, m.in.: „Nauczyciele i społeczności szkolne wykazały się ogromną odpornością, nieustannie wprowadzając innowacje w celu kształcenia i ochrony uczniów. Wiele krajów nadal uczy się od siebie nawzajem. Rozumieją one również, że pozytywne zmiany i ulepszenia w edukacji nie mogą być wprowadzone bez partnerstwa między rządami i związkami zawodowymi nauczycieli. Zaangażowanie krajów w Międzynarodowy Szczyt w sprawie Zawodu Nauczyciela, jako unikalne forum nauki, pozostaje niezmienne pomimo pandemii.”
Education ministers and teacher union leaders are gathering to discuss the issues affecting teaching
Watch the opening of the International Summit on the Teaching Profession (from 14:00 Paris time) 👉 https://t.co/2QCwblyeP3 #ISTP2021 pic.twitter.com/rkWNduZN5v
— OECD Education (@OECDEduSkills) October 19, 2021
Jill Biden – Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, nauczycielka i członkini Narodowego Stowarzyszenia Edukacji, witając uczestniczki i uczestników i odnosząc się do roli dialogu społecznego, powiedziała: „Nic nie stanowi lepszego dowodu uznania dla nauczycieli niż bezpośrednia rozmowa z nimi”.
Przypomniała także, że kiedy jej mąż został wybrany na prezydenta, powiedziała wszystkim w Ameryce, że osoba, która stoi przy nim jest nauczycielką, która będzie się troszczyła o nich każdego dnia jak zwykli to czynić nauczyciele.
Drugi dzień Szczytu to spotkania delegacji krajowych, których celem jest wybranie trzech priorytetowych działań, które będą realizowane w najbliższych miesiącach we współpracy ze związkami zawodowymi.
Pierwszy dzień szczytu nauczycielskiego z udziałem @D_Piontkowski dotyczył https://t.co/swigVfwKQr. kwestii cyfryzacji oświaty rozumianej jako narzędzie zwiększania szans edukacyjnych. W konferencji uczestniczą również przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych. @OECD pic.twitter.com/HsZji6ljCU
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) October 20, 2021
MEiN poinformowało, że ze strony polskiego rządu w szczycie bierze udział wiceminister Dariusz Piontkowski.
Dłuższą relację z obrad zamieścimy w Głosie Nauczycielskim.
(GN)