ZNP bierze udział w Międzynarodowym Szczycie Zawodu Nauczyciela 2021, który otworzyła Jill Biden

W środę rozpoczął się Międzynarodowy Szczyt w sprawie Zawodu Nauczyciela 2021 (ISTP International Summit on the Teaching Profession). Tegoroczna edycja pod hasłem „Uczenie się z przeszłości, patrzenie w przyszłość: Doskonałość i równość dla wszystkich” odbywa się wirtualnie. W wydarzeniu bierze udział delegacja ZNP.

Gospodarzem Szczytu są Stany Zjednoczone, a udział w nim bierze piętnaście krajów: Kanada, Republika Czeska, Estonia, Finlandia, Niemcy, Chińska Republika Ludowa, Polska, Portugalia, Singapur, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone Ameryki. Polskę reprezentuje m.in. Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Po raz kolejny ministrowie edukacji i liderzy związków zawodowych nauczycieli z krajów OECD, krajów których systemy edukacyjne charakteryzują się najlepszymi osiągnięciami spotykają się, by wzmocnić dialog w edukacji i wspierać zawód nauczyciela. ZNP uczestniczyło we wszystkich Szczytach od 2011 roku.

„Dla ZNP udział w Szczycie jest okazją – bez względu na jakość relacji z władzami edukacji – do podzielenia się doświadczeniami polskich nauczycieli oraz zapoznania się z rozwiązaniami i praktykami stosowanymi w innych krajach” – czytamy na stronie Związku.

Podczas Szczytu delegacje będą dyskutować o tym, w jaki sposób rządy, organizacje nauczycielskie i szkoły jako centra swoich społeczności mogą współpracować budując model edukacji, którego centrum jest „całe dziecko”.

Sekretarz Generalny Międzynarodówki Edukacyjnej, David Edward mówiąc o pandemii podkreślił, m.in.: „Nauczyciele i społeczności szkolne wykazały się ogromną odpornością, nieustannie wprowadzając innowacje w celu kształcenia i ochrony uczniów. Wiele krajów nadal uczy się od siebie nawzajem. Rozumieją one również, że pozytywne zmiany i ulepszenia w edukacji nie mogą być wprowadzone bez partnerstwa między rządami i związkami zawodowymi nauczycieli. Zaangażowanie krajów w Międzynarodowy Szczyt w sprawie Zawodu Nauczyciela, jako unikalne forum nauki, pozostaje niezmienne pomimo pandemii.”

Jill Biden – Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, nauczycielka i członkini Narodowego Stowarzyszenia Edukacji, witając uczestniczki i uczestników i odnosząc się do roli dialogu społecznego, powiedziała: „Nic nie stanowi lepszego dowodu uznania dla nauczycieli niż bezpośrednia rozmowa z nimi”.

Przypomniała także, że kiedy jej mąż został wybrany na prezydenta, powiedziała wszystkim w Ameryce, że osoba, która stoi przy nim jest nauczycielką, która będzie się troszczyła o nich każdego dnia jak zwykli to czynić nauczyciele.

Drugi dzień Szczytu to spotkania delegacji krajowych, których celem jest wybranie trzech priorytetowych działań, które będą realizowane w najbliższych miesiącach we współpracy ze związkami zawodowymi.

MEiN poinformowało, że ze strony polskiego rządu w szczycie bierze udział wiceminister Dariusz Piontkowski.

Dłuższą relację z obrad zamieścimy w Głosie Nauczycielskim.

(GN)

Joe Biden prezydentem USA. Nauczycielka w Białym Domu!

We wtorek odbywa się Międzynarodowy Szczyt Zawodu Nauczyciela. Bierze w nim udział prezes ZNP Sławomir Broniarz