W Reykjaviku powstanie polska szkoła. Szefowie MEN Polski i Islandii podpisali deklarację ws. oświaty

Wsparcie uczniów w dostępie do oświaty w ich języku ojczystym w ramach systemów oświaty, a także bliska współpraca polskich i islandzkich szkół, placówek oświatowych, nauczycieli, kadry pedagogicznej i instytucji edukacyjnych oraz wymiana dobrych praktyk to główne założenia Deklaracji między polskim i islandzkim ministrem edukacji.

Jednym z pierwszych efektów podpisanej 3 marca br. deklaracji między szefem MEN Dariuszem Piontkowskim a islandzką minister edukacji Lilją Dögg Alfredsdóttir jest powołanie Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Reykjaviku. To pierwsza szkoła tego typu w Islandii, która rozpocznie swoje funkcjonowanie 1 września 2020 roku.

W deklaracji zapisano, że strony będą współpracować w obszarze oświaty, zwracając szczególną uwagę na kwestie oświaty osób polskiej narodowości zamieszkałych w Islandii.

Społeczność polska w Islandii jest największą mniejszością narodową w tym kraju. Według szacunków Ambasady RP na terytorium Islandii przebywa aktualnie ponad 30 tysięcy.

Obecnie w Islandii występują dwie formy kształcenia dzieci polskich w zakresie nauki języka polskiego. Pierwszą są szkoły społeczne, gdzie rodzice opłacają nauczycieli a lokalne władze islandzkie udostępniają pomieszczenia. Drugą formą jest prowadzenie nauki języka w szkołach islandzkich, gdzie dzieci mają zajęcia z języka polskiego w ramach programu szkoły – często zamiast duńskiego.

Więcej można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Fot: MEN.gov.pl