W sieci trwa zrzutka na cyfrowy podręcznik do HiT „bez indoktrynacji i manipulacji historią”

„Wydajemy niezależny i darmowy e-podręcznik do nowego przedmiotu w szkołach ponadpodstawowych Historia i Teraźniejszość. Cyfrowy HiT będzie realizował podstawę programową bez indoktrynacji i polityki historycznej” – czytamy w opisie internetowej zrzutki zainicjowanej przez Rafała Szymczaka, konsultanta komunikacji społecznej.

Jak podał inicjator zrzutki podręcznik tworzy zespół historyków, który w zeszłym roku opracował i opublikował e-podręcznik cyfrowehistorie.pl, obejmujący lata 1918-1948. „E-podręcznik ten jest z powodzeniem wykorzystywany w szkołach, a Cyfrowy HiT będzie stworzony przez osoby, które tworzyły Cyfrowe Historie” – czytamy.

Pierwsza część cyfrowego HiT-u obejmie lata 1945-1979 i będzie bezpłatnie dla uczniów i nauczycieli od końca września 2022.

„Cyfrowy HiT nie będzie ubiegał się o wpisanie na listę podręczników MEiN. Nie ukrywamy, że nie zgadzamy się z pomysłem MEN, aby HiT był narzędziem polityki historycznej. Chcemy dać nauczycielom i uczniom materiał, który pozwoli rozmawiać o historii najnowszej w sposób zgodny z wiedzą historyczną i standardami edukacji historycznej. Obawiamy się, że takie podejście może nie zyskać poparcia ministerstwa  – napisał inicjator zrzutki

Jak wskazał e-podręcznik będzie zawierał interaktywne i animowane materiały takie jak: osie czasu, mapy narracyjne i plakaty animowane.

Szymczak zamierza zebrać 89 tys. złotych (na razie zebrał ok 2 tys.).

Więcej informacji o inicjatywie i zrzutce tutaj

(JK, GN)

Kontrowersyjny podręcznik do HiT autorstwa prof. Roszkowskiego zatwierdzony przez MEiN