19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej – święto upamiętniające dorobek polskich naukowców i ich wkład w rozwój światowej nauki. Data ta nie jest przypadkowa – to rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, który swoją teorią heliocentryczną zmienił bieg historii nauki.
Sejm uchwaloną w 2020 r. ustawą ustanowił to święto, aby uhonorować osiągnięcia polskich naukowców, ich nieustanne dążenie do odkrywania prawdy oraz przekazywanie wiedzy następnym pokoleniom, podkreślając jednocześnie kluczową rolę nauki w rozwoju cywilizacji. Datę 19 lutego wybrano na pamiątkę urodzin Mikołaja Kopernika, jako wyraz uznania dla jego wybitnego wkładu w rozwój ludzkości.
🔍 Dziś obchodzimy Dzień Nauki Polskiej! To nieprzypadkowa data – 19 lutego to rocznica urodzin Mikołaja Kopernika 🪐, który zmienił nasze postrzeganie wszechświata.
🧐 Święto zostało ustanowione w uznaniu dorobku polskich badaczek i badaczy, których odkrycia kształtują naukę… pic.twitter.com/iveUcSCUhN
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) February 19, 2025
Jak podkreślono w uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy, przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. „Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty. Trudno też przecenić dydaktyczną i formacyjną misję szkół wyższych – począwszy od ufundowanej w 1364 roku Akademii Krakowskiej” – czytamy.
Czym jest nauka? 🧪
To pasja, odkrycia, inspiracja i nieustanne poszukiwanie prawdy. To także wspólne działanie naukowców, edukatorów i liderów akademickich na rzecz przyszłości.
Zapytaliśmy osoby, które kształtują świat nauki – czym dla nich jest nauka! 🎥#DzieńNaukiPolskiej pic.twitter.com/WFXW0MTsQ7
— Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (@MNiSW_GOV__PL) February 19, 2025
„Wśród naszych najwybitniejszych naukowców można wskazać m.in. postaci tak wielkiego formatu jak Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski czy Stefan Banach. Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju” – napisali wnioskodawcy w uzasadnieniu projektu ustawy.
💬 Minister @MarcinKulasek z okazji Dnia Nauki Polskiej: Z dumą myślę o efektach Państwa pracy i jestem wdzięczny za wyznaczanie nowych kierunków rozwoju. https://t.co/XAFFRw9x2B pic.twitter.com/dcDPrKvoKA
— Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (@MNiSW_GOV__PL) February 19, 2025
Dzień Nauki Polskiej przypomina, że każde odkrycie zaczyna się od ciekawości i pasji do poszukiwania prawdy. Wspierając naukę – poprzez edukację, inwestycje czy popularyzację badań – inwestujemy w przyszłość, która może przynieść przełomowe rozwiązania dla kolejnych pokoleń.
(GN)
11 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce