We wtorek 11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. To coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, którego celem jest promowanie pełnego i równego dostępu kobiet do nauki oraz ich udziału w dziedzinach STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics – nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka).
22 grudnia 2015 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję 70/212, ustanawiającą 11 lutego jako stały termin obchodów tego święta.
The world needs science, and science needs women. 👩🔬🧪
Yet, they remain under-represented and struggle to get recognition for their achievements.
More from @UNESCO on Tuesday’s International Day of Women & Girls in Science: https://t.co/Jm8nwQuhzC pic.twitter.com/Sv8YibmyFE
— United Nations (@UN) February 11, 2025
Co roku wybierany jest inny temat przewodni, który zwraca uwagę na kluczowe wyzwania w zakresie równości płci w nauce oraz podejmuje istotne zagadnienia dotyczące kobiet i dziewcząt w sektorach technologicznych oraz badawczych.
W 2025 r. świętujemy 10. rocznicę tego dnia i 30-lecie Deklaracji Pekińskiej, które są milowymi krokami w kierunku równości płci w nauce. Mimo postępów kobiety wciąż napotykają bariery.
„Dziesięć lat temu uznano fundamentalną prawdę: udział kobiet jest niezbędny do budowania lepszego świata poprzez naukę i technologię. Mimo tego kobiety nadal stanowią zaledwie jedną trzecią światowej społeczności naukowej” – napisał m.in. w swoim przesłaniu António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ.
„Mężczyźni dominują w tej dziedzinie na każdym szczeblu – w tym w sztucznej inteligencji. Rezultatem jest wzrost liczby tendencyjnych algorytmów i utrwalanie nierówności, co grozi nową erą cyfrowego szowinizmu” – ocenił.
💡Co możemy zrobić dla #KobietywNauce
✅ Przełamywać stereotypy
✅ Inspirować przyszłe pokolenia
✅ Wspierać kobiety w nauce przez polityki równościowe📢 Przeczytaj przesłanie @antonioguterres i dowiedz się więcej 👉 https://t.co/URtf7DXVbB
— Ośrodek Informacji ONZ (@UNICWarsaw) February 11, 2025
António Guterres uważa, że wykluczając kobiety, ograniczamy zbiorową zdolność do rozwiązywania poważnych globalnych wyzwań; od zmian klimatycznych i bezpieczeństwa żywnościowego po zdrowie publiczne i transformację technologiczną. Jego zdaniem niezbędny jest m.in. rozwój programów stypendialnych i mentoringowych, staży, tworzenie miejsc pracy, które sprzyjają rozwojowi i awansowi kobiet oraz promowanie liderek w dziedzinie nauki, a także przełamywanie stereotypów płciowych.
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce jest organizowany wspólnie przez UNESCO oraz UN Women, które współpracują z rządami, organizacjami międzynarodowymi, uczelniami, sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim.
Wspólnym celem tych działań jest zwiększenie udziału kobiet w nauce, promocja ich osiągnięć oraz wsparcie dziewcząt, które aspirują do kariery naukowej.
Wszystkich odwiedzających Politechnikę Warszawską wita… Maria Curie-Skłodowska, której pomnik stoi w Dużej Auli.
🎉 Dziś przypada także jej święto – Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. 👩🎓👩🔬
Z tek okazji wszystkim kobietom nauki składamy najlepsze życzenia!💐💡 pic.twitter.com/kK4Bc62MPT
— Politechnika Warszawska (@PW_edu) February 11, 2025
Jak podaje UNESCO pomimo niedoboru umiejętności w dziedzinach technologicznych, które są siła napędową czwartej rewolucji przemysłowej, kobiety nadal stanowią jedynie 28% absolwentów kierunków inżynierskich i 40% kierunków informatycznych. Zaledwie 22% specjalistów pracujących w dziedzinie sztucznej inteligencji to kobiety.
(GN)