W środę przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

9 listopada to Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowiono go w 1989 r. w celu upamiętnienia ofiar pogromu żydowskiego z 1938 r. podczas tzw. nocy kryształowej, a także dla wyrażenia sprzeciwu wobec współczesnych form rasizmu i nietolerancji.

Pogrom listopadowy, znany pod nazwą „nocy kryształowej” (niem. Kirstallnacht), był pierwszym masowym pogromem antyżydowskim w III Rzeszy. Był kolejnym, po bojkocie ekonomicznym i antyżydowskim ustawodawstwie, przejawem antysemickiej polityki władz niemieckich.

Rozkaz rozpoczęcia pogromu wydał minister propagandy Joseph Goebbels w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. W wyniku pogromu 91 osób narodowości żydowskiej zginęło, a 30 tys. trafiło do obozów koncentracyjnych, spalono 171 synagog, splądrowano 8 tys. sklepów.

Jak pisała Anna Wolff-Powęska: „Pogrom listopadowy stanowił generalną próbę przed «ostatecznym rozwiązaniem». Propaganda nazistowska uczyniła wszystko, aby wraz z wybuchem wojny pogłębić w społeczeństwie poczucie zagrożenia ze strony rasy żydowskiej i uzasadnić konieczność obrony przed nią”.

(GN)

Fot: Wikimedia.org (spalona synagoga w Monachium)

Niechlubna rocznica. 85 lat temu na polskich uczelniach wprowadzono tzw. getto ławkowe

XXXVII Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju (25-27 kwietnia br.). Nauczyciele i uczniowie przejdą w Marszu Milczenia