Wadowice planują przyznać po 500 zł każdemu uczniowi na zajęcia pozalekcyjne. Burmistrz postanowił spełnić wyborczą obietnicę

Wadowice planują wypłacić jednorazowo po 500 zł  każdemu uczniowi. Dodatek na zajęcia pozalekcyjne to obietnica wyborcza złożona przez obecnego burmistrza miasta Bartosza Kalińskiego. Uruchomienie „bonów edukacyjnych”, które miałyby pomóc w finansowaniu zajęć pozalekcyjnych, było jednym z punktów jego programu wyborczego z 2018 roku.

Na Facebooku burmistrz pokazał projekt uchwały w tej sprawie, nad którym radni pochylą się na najbliższej sesji – 21 września. Jeżeli ją przegłosują, każdy uczeń z gminy Wadowice w wieku od 7 do 15 lat otrzyma jednorazowo 500 zł na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne.

– Jestem pewien, że radni zagłosują za tą uchwałą. (…) Dzięki temu każdy mieszkaniec gminy w wieku od 7 do 15 lat otrzyma od nas jednorazowo 500 złotych na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Czy to będzie zajęcia korekcyjne, czy sportowe,  artystyczne, czy rehabilitacyjne, to już jest Wasza decyzja. Wachlarz możliwości jest bardzo duży.  Żeby uzyskać to wsparcie wystarczy złożyć bardzo prosty wniosek… imię, nazwisko, pesel, telefon – informuje  burmistrz Wadowic.

500 zł ma trafić w tym roku do 3245 uczniów, co oznacza, że Urząd Miejski w Wadowicach przeznaczy na ten cel kwotę ponad 1,6 mln zł. Jak tłumaczy burmistrz, realizacja jego wyborczej obietnicy opóźniła się z powodu… pandemii koronawirusa.

Odpowiednie wnioski trzeba będzie złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wnioski będą przyjmowane prawdopodobnie już od 1 października.

Nie obowiązuje kryterium finansowe, a wypłata świadczenia nie będzie opodatkowana tak jak rządowe 500 plus..

(JK, GN)

MEiN do samorządów: Zapowiedzi wprowadzenia zdalnego nauczania z powodu wzrostu cen energii są bezzasadne