Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Dla większości ludzi jest to po prostu święto promujące radość obcowania z książką i z czytania. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem „Czytaj po swojemu”.
Światową Stolicą Książki w 2024 roku został mianowany francuski Strasburg. W tym mieście właśnie 23 kwietnia rozpoczyna się, trwające przez cały rok, święto książki. Złożą się na nie wydarzenia literackie, projekty artystyczne łączące teatr, muzykę i literaturę.
Today is #EnglishLanguageDay!
From the timeless verses of Shakespeare to the prose of Jane Austen and Toni Morrison, English literature stands as a testament to human creativity & expression.
Let's cultivate our love of language & use it to connect with people around the 🌐! pic.twitter.com/Xv6xL9wnGt
— UNESCO 🏛️ #Education #Sciences #Culture 🇺🇳 (@UNESCO) April 23, 2024
Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
Books 📚 have the ability to transport the mind & captivate the soul.
For many people, books provide both pleasure & comfort, especially during times of uncertainty.
More from @UNESCO on Tuesday's #WorldBookDay: https://t.co/g5Wu1XDeEC pic.twitter.com/emJZ3uw6f1
— United Nations (@UN) April 23, 2024
W Światowym Dniu Książki i praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy – nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem mediów społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay
Celem obchodów jest promowanie książki i literatury oraz ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Warto w tym kontekście warto wspomnieć, że MEN w porozumieniu z Polską Izbą Książki pracuje nad ustawą, dzięki której podręczniki będą miały swoje odpowiedniki cyfrowe, co ma odciążyć uczniowskie tornistry.
W najbliższy wtorek obchodzimy Światowy Dzień #Książki. Z tej okazji Polska Izba Książki, rękami artystki Magdy Górskiej, przygotowała plakat, który może zostać użyty przez wszystkich, chcących włączyć się w obchody święta! 🖼️
🖨️ Wersja do druku ➡️ https://t.co/V0S3h6NtCI pic.twitter.com/xvSH2omX0S
— Instytut Książki (@InstytutKsiazki) April 19, 2024
Przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym także podręczniki szkolne dopuszczone do użytku szkolnego przed 2020 r. będą miały swoje cyfrowe odpowiedniki.
– Chcemy, żeby wszystkie podręczniki, które były dopuszczone do użytku szkolnego przed 2020 r. miały swoje odpowiedniki cyfrowe – tłumaczyła kilka dni temu na posiedzeniu senackiej Komisji Edukacji Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji.
– To umożliwi uczniom czasami rezygnację z przynoszenia podręcznika ze szkoły do domu. Będzie to wymagało zmiany ustawowej, którą obecnie przygotowujemy – zaznaczyła. – Od 2020 r. wszystkie podręczniki muszą mieć swój odpowiednik cyfrowy, jest to warunek dopuszczenia do użytku szkolnego. Wcześniej takiego obowiązku nie było – wyjaśniła.
(GN)
Pod względem umiejętności czytania polscy czwartoklasiści najlepsi w UE. To sukces także nauczycieli