We wtorek 8 września poprawkowy egzamin maturalny. Podejdzie do niego blisko 60 tys. maturzystów

„Wolę przystąpienia do poprawkowego egzaminu maturalnego zgłosiło 57 300 osób – absolwentów tegorocznych i absolwentów z lat ubiegłych” – poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Egzamin rozpocznie się we wtorek 8 września o godz. 14. Wszystkie przedmioty pisane będą w tym samym terminie. Wyniki poprawki będą znane do ostatniego dnia września.

W tym roku po raz pierwszy matury poprawkowe odbędą się po południu, a nie – o tradycyjnej godzinie 9 rano. Z powodu koronawirusa nie ma też egzaminów ustnych.

Przypomnijmy, że dokładnie 11 sierpnia 2020 roku tegoroczni maturzyści poznali wyniki matur. W tym roku wypadły one wyjątkowo źle. Do egzaminu przystąpiły 259 272 osoby. Maturę zdało 74 proc. z nich. 17,2 proc. ma prawo do poprawki we wtorek, a 8,8 proc. będzie mogło zmierzyć się z tym wyzwaniem dopiero za rok.

W 2019 r. maturę w pierwszym terminie zakończyło powodzeniem 80,5 proc. zdających. 12,9 proc. miało zaś prawo do poprawki.

Winą za gorsze wyniki szef MEN Dariusz Piontkowski obarczył nie pandemię koronawirusa, ale … nauczycieli strajkujących w kwietniu 2019 r. Do zaliczenia matury potrzebne jest uzyskanie 30 proc. punktów z trzech obowiązkowych przedmiotów: polskiego, matematyki i języka obcego.

(JK, GN)

Co czwarty absolwent oblał maturę. Minister znalazł winnych

CKE szykuje zmiany na maturze