Ok. 10 tys. uczestników zgromadzi Marsz Żywych, który odbędzie się we wtorek w Oświęcimiu – podali organizatorzy. Żydowska młodzież oraz kilkuset nastolatków z Polski wspólnie upamiętnią ofiary Holokaustu. Udział w ceremonii zapowiedział prezydent Włoch Sergio Mattarella.
Motywem przewodnim tegorocznego Marszu Żywych będzie uhonorowanie heroizmu Żydów podczas Zagłady. Odbywa się on 80 lat po wybuchu powstania w getcie warszawskim, w 75. rocznicę powstania Izraela i 35. rocznicę pierwszego marszu.
𝗟𝗜𝗩𝗘 𝗧𝗢𝗗𝗔𝗬 𝗔𝗧 𝟭𝟱:𝟬𝟬 𝗜𝗟! 2023 March of the Living:
Celebrating 75th anniversary of the State of Israel, 80th anniversary of the Warsaw Ghetto Uprising and 35th anniversary of the March of the Living.
8:00AM NY | 2:00PM Poland | 3:00PM ILhttps://t.co/nm0VSH5Gx7— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) April 18, 2023
Marsz Żywych wyruszy we wtorek wczesnym popołudniem spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym niemieckim obozie Auschwitz I. Sygnałem do wyjścia tradycyjnie będzie dźwięk szofaru, rogu baraniego używanego podczas religijnych ceremonii.
Marsz Żywych to projekt edukacyjny pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, utworzone przez Niemców podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich. Poznają historię polskich Żydów. Spotykają się m.in. ze sprawiedliwymi wśród narodów świata.
Memory comes in many forms. Here it is in your hands.
On #YomHaShoah we kindly ask you to amplify our voice.
Learn about Auschwitz:
Lessons: https://t.co/5GqOAoIj0q
Podcast: https://t.co/df5BtjDQvJFollow: @AuschwitzMuseum
One click can support our mission. RT please. pic.twitter.com/k1jZfahZTW— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) April 18, 2023
Organizatorzy wydarzenia z międzynarodowej organizacji March of the Living poinformowali, że Marsz poprowadzi w tym roku ok. 40 ocalałych z Holokaustu, w tym Halina Birenbaum, która ukrywała się w bunkrze podczas powstania w getcie warszawskim, a później była więźniarką w obozach na Majdanku oraz Auschwitz, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe. Obecnie mieszka w Izraelu.
Pierwszy marsz odbył się w 1988 r. Kolejne odbywały się co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów.
Przypomnijmy, że w dniach 27-29 kwietnia 2023 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Bielsku-Białej oraz Okręg Śląski ZNP organizują XXXVIII Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju. Program wydarzenia znajduje się tutaj
(GN)
Zbliża się 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Program obchodów