Zbliża się 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Program obchodów

Otwarcie wystawy „Wokół nas morze ognia” w Muzeum POLIN, akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, sadzenie Drzewa Pamięci, koncerty, spektakle, spotkania i spacery – w tym tygodniu w Warszawie odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających powstanie w getcie warszawskim. 19 kwietnia minie dokładnie 80 lat od jego wybuchu.

W środę, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wizyty w Polsce złożą prezydent Izraela Isaac Herzog oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, którzy spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą i wspólnie wezmą udział w głównych obchodach rocznicy na pl. Bohaterów Getta Warszawskiego w Warszawie.

19 kwietnia rusza 11. edycja akcji Żonkile, upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizatorzy chcą rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Po raz pierwszy będzie można je dostać w aż sześciu polskich miastach, kwiaty dotrą też do organizacji żydowskich na całym świecie. Akcję wspierają: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kaminski czy Bartosz Gelner.

„W tym roku chcemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku” – przekazało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które po raz 11. organizuje akcję.

W niedzielę 16 kwietnia odbył się marsz pod pomnik Bohaterów Getta w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, organizowanych przez Muzeum Polin. To część działania artystycznego Zuzanny Hertzberg pt. „Heroizm samego życia. Inna strona pomnika”.

Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. 19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, jednak wobec perspektywy nieuchronnej zagłady, nie chcieli ginąć biernie.

Powstanie jako silny opór zbrojny trwało trzy dni. Następne dni również nazywamy powstaniem w getcie, choć walka praktycznie się skończyła – słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego ukrywali się próbując stawiać opór oddziałom SS, Wehrmachtu, policji bezpieczeństwa i formacjom pomocniczym. Niemcy palili dom po domu, szukali z psami schronów i wyprowadzali z nich ludzi na Umschlagplatz, a następnie wysyłali do obozów.

8 maja 1943 r. w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania, Mordechaj Anielewicz, wraz z grupą kilkudziesięciu bojowników. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

16 maja, na rozkaz Jürgena Stroopa, komendanta policji i SS, Niemcy wysadzili wielką synagogę na ulicy Tłomackie, która znajdowała się w miejscu obecnego placu Bankowego. Było to symboliczne zakończenie likwidacji żydowskiej dzielnicy w okupowanej przez Niemców Warszawie.

Program obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim można znaleźć tutaj oraz tutaj

(JK, GN)

Senat zainaugurował obchody Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego. O powstaniu w getcie debatowano także w PE

Muzeum Polin zachęca szkoły, biblioteki i instytucje kultury do udziału w XI edycji akcji Żonkile. Zgłoszenia do 14 kwietnia