We wtorek rozmowy w MEiN na temat nowych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli

We wtorek, 19 lipca 2022 r. w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbędą się rozmowy na temat płac nauczycieli od września br., ponieważ minister edukacji zaproponował nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (nowelizacja tzw. rozporządzenia płacowego).

Zgodnie z propozycją ministra Przemysława Czarnka, wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym ma wynieść we wrześniu br. 3424 zł brutto, co oznacza dla stażysty podwyżkę w wysokości 345 zł brutto, a dla kontraktowego – 257 zł brutto.

Wynagrodzenie zasadnicze pozostałych 80 proc. nauczycieli, czyli mianowanych i dyplomowanych, nie zmieni się (czyli nadal będzie wynosiło odpowiednio – 3597 i 4224 zł brutto).

„Dlaczego minister edukacji podnosi tylko płace początkujących nauczycieli? – pyta ZNP i odpowiada: „Gdyby nie ta dodatkowa podwyżka ich zarobki (teraz 3079 zł brutto) byłyby w styczniu 2023 r. aż o 304 zł niższe niż płaca minimalna w Polsce!

19 lipca o godz. 11.00 w siedzibie ministerstwa przy ul. Szucha odbędą się rozmowy ze związkami zawodowymi w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Podczas rozmów ZNP reprezentować będzie zespół negocjacyjny w składzie: Krzysztof Baszczyński wiceprezes ZG ZNP oraz członkowie Zarządu Głównego ZNP Elżbieta Markowska, Urszula Woźniak i Adam Młynarski.

Przed rozmowami ZNP organizuje konferencję prasową. Szczegóły tutaj.

(GN)

Od 1 września większe wynagrodzenie zasadnicze tylko dla najmłodszych nauczycieli. MEiN pokazało stawki

Rząd podnosi wynagrodzenie minimalne o ponad 14 proc. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli to zaledwie 4,4 proc.

Posłowie PiS odrzucili 20-procentowe podwyżki dla nauczycieli. “Degradujecie zawód nauczyciela”