We wtorek wieczorem odbędą się protesty w obronie wolnych mediów i wolności słowa

We wtorek o godzinie 18:00 w wielu miastach oraz pod Sejmem zapowiadane są manifestacje w obronie wolnych mediów i wolności słowa. Bezpośrednim pretekstem do protestów są zakusy rządu PiS by przejąć kontrolę nad mediami grupy TVN. Warto odnotować, że edukacja jest ważnym tematem w serwisach telewizji, a jej dziennikarze obszernie i rzetelnie relacjonowali strajk nauczycieli sprzed dwóch lat.

„My, obywatele i obywatelki o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, >>w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny<< – stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce. Bo Wolne Media, to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie, to Wolna Polska!” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.

Przypomnijmy, że na początku lipca grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła projekt 27 lipca i przesłała go do dalszych prac. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji. Także przedstawiciele administracji USA (właścicielem grupy TVN jest amerykański koncern Discovery).

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynął w lutym 2020 roku i nie został dotychczas rozpatrzony.

Interaktywna mapa protestów znajduje się tutaj.

(JK, GN)

Fot: Facebook

„Media bez wyboru”. W środę wielki protest prywatnych mediów przeciwko planom rządu PiS

Dwa lata temu rozpoczął się ogólnopolski strajk w polskiej oświacie. Pamiętamy!

Prof. Turski: Popierajmy nauczycieli!