We wtorek o godzinie 18:00 w wielu miastach oraz pod Sejmem zapowiadane są manifestacje w obronie wolnych mediów i wolności słowa. Bezpośrednim pretekstem do protestów są zakusy rządu PiS by przejąć kontrolę nad mediami grupy TVN. Warto odnotować, że edukacja jest ważnym tematem w serwisach telewizji, a jej dziennikarze obszernie i rzetelnie relacjonowali strajk nauczycieli sprzed dwóch lat.
„My, obywatele i obywatelki o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, >>w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny<< – stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce. Bo Wolne Media, to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie, to Wolna Polska!” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.
Jutro o godz. 13-ej apel dziennikarzy w obronie TVN zanosimy do Sejmu. Tak to wygląda w formie plakatu. Dziękuję Mariuszowi Jałoszewskiemu z OKOpress za pomysł i ciężką pracę przy zbieraniu podpisów! pic.twitter.com/j2mCImlYfw
— wojciech czuchnowski (@czuchnowski) August 9, 2021
Przypomnijmy, że na początku lipca grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła projekt 27 lipca i przesłała go do dalszych prac. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji. Także przedstawiciele administracji USA (właścicielem grupy TVN jest amerykański koncern Discovery).
TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynął w lutym 2020 roku i nie został dotychczas rozpatrzony.
Interaktywna mapa protestów znajduje się tutaj.
(JK, GN)
Fot: Facebook
„Media bez wyboru”. W środę wielki protest prywatnych mediów przeciwko planom rządu PiS
Dwa lata temu rozpoczął się ogólnopolski strajk w polskiej oświacie. Pamiętamy!