Według GUS inflacja przekroczyła 10 procent. Podwyżki dla nauczycieli mają wynieść 4,4 proc. „Nawet 1 kwietnia brzmi to okrutnie”

Inflacja w marcu 2022 r. w Polsce wzrosła o 10,9 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy wynik od lipca 2000 r., czyli od blisko 22 lat. A jak przewidują ekonomiści w kolejnych miesiącach będzie jeszcze wyższa. Oznacza to, że nauczyciele nawet nie zauważą zapowiedzianych od maja podwyżek 4,4 proc. „>>Budowania prestiżu zawodowego nauczycieli<< ciąg dalszy!!! Nawet 1 kwietnia brzmi to okrutnie” – skomentował na Twitterze prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Według GUS inflacja w Polsce w marcu była najwyższa od blisko 22 lat. Ceny towarów i usług w marcu 2022 r. były o 10,9 proc. wyższe niż w marcu 2021 r. i o 3,2 proc. wyższe niż w lutym 2022 r. – wynika z informacji GUS.

 Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 9,2 proc. rok do roku i o 2,2 proc. w porównaniu do lutego, a nośniki energii odpowiednio o 23,9 proc. i 4,4 proc. A paliwa do prywatnych środków transportu zdrożały w samym marcu w porównaniu z lutym aż o 28 procent.

To jednocześnie nie koniec wzrostu inflacji w Polsce.  W ocecnie ekspertów wzrost cen pozostanie na dwucyfrowych poziomach do końca 2022 roku. Z prognoz Konfederacji Lewiatan wynika, że w kwietniu może przekroczyć 12 procent.

„Przy obecnym scenariuszu wydarzeń, w kwietniu wzrost będzie prawdopodobnie jeszcze wyższy i przekroczymy 12,2%. Działania rządu w związku z Polskim Ładem 2.0 dolewają oliwy do ognia wzmacniając stronę konsumpcyjną. W tej sytuacji z uwagą będziemy obserwować działania NBP, który w przyszłym tygodniu podniesie główną stopę referencyjną prawdopodobnie o kolejne 50 pkt bazowych. NBP dostrzega, że nie jest w stanie zmienić realnej stopy procentowej na dodatnią w średnim okresie, więc mimo wszystko wybierze ostrożnościowe podejście w sytuacji kolejnego szoku makroekonomicznego jakim jest wojna” – napisał Mariusz Zielonka, ekspert Lewiatana.

Przypomnijmy, że z uchwalonej niedawno przez Sejm zmiany w Karcie Nauczyciela wynika, że w 2022 roku nauczyciele otrzymają podwyżkę jedynie w wysokości 4,4 proc. od 1 maja. Według autorów ustawy, propozycja ma na celu “podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, co ma istotny wpływ na jakość kształcenia”.

Z przedstawionego przez MEiN projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wynika, że po  tzw. podwyżce uchwalonej przez Sejm nauczyciel stażysta będzie zarabiał 3079 zł (czyli o 69 zł więcej niż wynosi minimalne wynagrodzenie), a nauczyciel dyplomowany 4224 zł (wzrost o 178 zł).

(JK, GN)

Ile wyniesie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli po podwyżce? MEiN przedstawiło propozycje

Rekordowa inflacja. Za wynagrodzenie w oświacie kupisz coraz mniej