WHO: Nie należy otwierać szkół zbyt pochopnie, każdy kraj powinien bazować na własnych doświadczeniach z wirusem

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje by nie otwierać szkół zbyt pochopnie. Kiedy kraje powinny to zrobić? – Kiedy będą miały bardzo dobre pojęcie o wirusie: będą wiedziały gdzie wirus jest, jak się rozprzestrzenia i będą w stanie to śledzić – tłumaczyła ekspertka WHO Catherine Smallwood na konferencji prasowej europejskiego oddziału organizacji.

Smallwood zapytana o stan wiedzy na temat transmisji wirusa przez dzieci odparła, że dotychczasowe badania WHO oraz państw członkowskich wskazują na ograniczoną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa.

Ale jak zaznaczyła choć udział dzieci w rozprzestrzenianiu się wirusa na poziomie społeczności – np. w szkołach – zdaje się ograniczony, maluchy mogą mieć bardziej znaczący wpływ na przenoszenie wirusa w domu.

Regionalny dyrektor WHO Henri Kluge zapowiedział, że organizacja opublikuje szczegółowe wytyczne w sprawie otwierania szkół w ciągu najbliższych dni.

Według ekspertów oenzetowskiej agendy, szerokie badania serologiczne przeprowadzone dotychczas w dziewięciu krajach Europy pokazują, że wirus wciąż dotknął niewielką część populacji – ok. 2-3 proc. – co oznacza, że są narażone na „drugą falę” Covid-19.

(JK, GN)

Tak uczniowie wracają do szkół w chińskim mieście Wuhan, gdzie wybuchła pandemia koronawirusa

Minister Piontkowski: Zagrożenie podczas matur mniejsze niż podczas zakupów