Minister Piontkowski: Zagrożenie podczas matur mniejsze niż podczas zakupów

„Zagrożenie epidemiczne w trakcie #matura2020 jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie, gdzie klienci często mijają się w bardzo bliskiej odległości od siebie” – napisał na Twitterze szef MEN Dariusz Piontkowski. Internauci pytają ministra skąd ma takie dane?

Szef MEN rzadko zamieszcza wpisy na swoim prywatnym profilu na Twitterze. W czwartek ocenił jednak, że maturzyści będą bardziej bezpieczni podczas egzaminów niż podczas robienia zakupów w sklepie.

Pod jego wpisem zaroiło się od komentarzy.

>> „To czemu wybory mają być korespondencyjne? A egzamin ósmoklasisty bezpieczny? Ma się odbyć od 16 czerwca. Czy nie lepiej go odwołać?” – pyta  jeden użytkowników Twittera

>>„Zwłaszcza kiedy w jednej sali siedzi 200 osób, + wszyscy ludzie mijani w komunikacji miejskiej, przystankach itd.” – tak odpowiedział szefowi MEN inny Internauta.

>> „Przychodząc na maturę o 8:30 jestem w szkole do 17, piszę jednego dnia podstawę i rozszerzenie, oczywiście pomiędzy tymi maturami jest godzinna przerwa, rozumiem, że 8 godzinne bycia w szkole jest mniej ryzykowne od wyjścia do sklepu na 30 minut” – stwierdził kolejny.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się w środę do głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa o opinię nt. bezpieczeństwa przeprowadzenia egzaminów maturalnych. O opinię taką RPO poprosił także prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Roberta Flisiaka.

„Osoby zaangażowane w przygotowania do tegorocznych matur wyrażają obawy związane z organizacją egzaminów w czasie epidemii.  Oczekują oni pilnych wytycznych co do stosowania środków ochrony osobistej, odkażania sal, sposobu rozmieszczenia uczniów w salach itp.” – napisał m.in. RPO.

Przypomnijmy, że część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół ma się zacząć 8 czerwca 2020 r. i trwać do 29 czerwca. Egzaminy ustne w tym roku nie odbędą się.

* egzamin ósmoklasisty zaplanowano na 16-18 czerwca br.
* egzaminy potwierdzające kwalifikacje – od 22 czerwca br.
* egzaminy zawodowe – od połowy sierpnia

(JK, GN)

RPO: Przed maturami konieczne są wytyczne ws. bezpieczeństwa zdrowotnego

 

Kształcenie zdalne wydłużone do 24 maja. Kiedy odbędą się egzaminy?

Minister Piontkowski: Warto otworzyć szkoły choćby na kilka tygodni