Wiceprezes ZG ZNP o propozycjach emerytalnych MEiN. „Dotyczą zaledwie kilku procent nauczycieli i nauczycielek”

To nie jest propozycja dla wszystkich nauczycieli! MEiN proponuje emerytury tylko wąskiej grupie nauczycieli 60+ i to jeszcze nie wiadomo na jakich warunkach (starych – korzystnych czy obecnych – mniej korzystnych?)! Nie damy się oszukać! Potrafimy liczyć! Nie zgadzamy się na podniesienie pensum i wprowadzenie dodatkowych ewidencjonowanych godzin pracy! – komentuje Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP na stronie internetowej Związku.

Wstępne propozycje dotyczące wcześniejszych emerytur minister Czarnek przedstawił Zespołowi ds. statusu zawodowego nauczycieli 22 października br. – Cynizm czy oszustwo? To słowa, które cisną się na usta, aby najkrócej scharakteryzować propozycje ministra Czarnka w sprawie nauczycielskich emerytur – zastanawia się Krzysztof Baszczyński.

„Jak można tak wiele i często mówić na temat przywrócenia świadczeń emerytalnych zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela (słyszymy te obietnice od kilku lat) i tak niewiele zaproponować, a ściślej, tak niewielu?” – pyta retorycznie.

Jak tłumaczy wiceprezes ZG ZNP propozycje MEiN dotyczą zaledwie kilku procent nauczycieli i nauczycielek i to najczęściej już w wieku okołoemerytalnym. To oferta MEiN jedynie dla nauczycieli w grupie 60+.

– To kpina i żart ze strony ministra edukacji! I kolejny nieprawdziwy komunikat kierowany do opinii publicznej na zasadzie: „przedstawiamy coś nauczycielom, tym razem niby wcześniejsze emerytury, a oni i tak są niezadowoleni”- poskreśla Krzysztof Baszczyński.

– To nie jest propozycja dla wszystkich nauczycieli! Dotyczy tylko tych, którzy w latach 2009 – 2013 przepracowali 30 lat, w tym 20 lat w oświacie. MEiN proponuje emerytury tylko wąskiej grupie nauczycieli 60+ i to jeszcze nie wiadomo na jakich warunkach (starych – korzystnych czy obecnych – mniej korzystnych?)! – wskazuje.

ZNP nie zgadza się także na inne propozycje MEiN m.in.:

>> faktyczne zmniejszenie stawki godzinowej wynagrodzenia,

>> zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego,

>> likwidację analizy średnich wynagrodzeń jako instrumentu kontrolnego osiągania ustawowych stawek wynagrodzenia,

>> likwidację dodatku uzupełniającego,

>> likwidację świadczenia na start dla nauczycieli stażystów,

>> likwidację funduszu świadczeń socjalnych dla nauczycieli na zasadach określonych w pragmatyce nauczycielskiej,

>> likwidację świadczenia urlopowego,

>> zmniejszenie wysokości dodatku wiejskiego.

(GN)

Spotkanie w MEiN bez przełomu. O podwyżkach dla nauczycieli oświatowe związki porozmawiają z premierem Morawieckim

Po spotkaniu zespołu ds. statusu w MEiN. Są nowe szczegóły ws. karcianek. Będą rozmowy dwustronne w sprawie płac