Wolna Szkoła apeluje o wstrzymanie procedowania lex Czarnek 2.0 do czasu zakończenia konsultacji społecznych

„Do 30 listopada trwają konsultacje społeczne organizowane przez koalicję Wolna Szkoła. Biorą w nich udział obywatelki i obywatele oraz rady rodziców i rodzice szkół oraz przedszkoli. Ścigamy się jednak z rozpędzonym procesem procedowania projektu zmian prawa oświatowego” – podkreśla Wolna Szkoła i apeluje do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wstrzymanie procedowania ustawy Lex Czarnek do następnego posiedzenia Sejmu. Organizacje społeczne proszą też o spotkanie prezydenta Andrzeja Dudę.

„Senat musi podjąć decyzję już na najbliższym posiedzeniu 29-30.11. Jednocześnie 30.11 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu i w harmonogramie jest już planowane głosowanie w sprawie spodziewanego weta senackiego. Jeśli taki scenariusz miałby się zrealizować oznacza to, że posłanki i posłowie nie będą mieli szansy zapoznać się z raportem z organizowanych przez nas konsultacji społecznych. Wielki wysiłek rodziców którzy zaangażowali się w konsultacje organizowane przez rady rodziców poszedłby na marne” – czytamy w komunikacie Wolniej Szkoły na Facebooku.

Organizacje społeczne oczekują od marszałek Sejmu, że wstrzyma procedowanie ustawy do kolejnego posiedzenia Sejmu.

„Jednocześnie zależy nam, aby z raportem miał czas zapoznać się pan prezydent Andrzej Duda. Szczególnie ciekawa dla pana prezydenta powinna być ta część raportu, która uwzględnia głos rodziców i prezentuje stanowiska rad rodziców. Zależy nam, aby pan prezydent mógł się zapoznać z raportem zanim ustawa trafi na jego biurko” – wskazano.

(JK, GN)

RPO interweniuje ws. Lex Czarnek 2.0. „Kontrowersyjne zmiany wymagają konsultacji”

Senacka komisja przeciwko “reasumpcji prezydenckiego weta” w sprawie lex Czarnek

Senaccy legislatorzy: Ustawa lex Czarnek może być niezgodna z Konstytucją RP. Senacka komisja chce odrzucenia ustawy