Wolna Szkoła złożyła w Kancelarii Prezydenta petycję ws. zawetowania lex Czarnek 2.0

„Na biurku Andrzeja Dudy w Kancelarii Prezydenta RP leży ustawa, która już raz została zawetowana przez prezydenta. W obecnej, tak jak w poprzedniej wersji, zapisana jest nadrzędna rola kuratora względem roli rodzica. Uzasadnienie weta nie pozostawia żadnych wątpliwości, że właśnie to było podstawą odrzucenia w marcu 2022 tej ustawy.  Obecny projekt jest kpiną z rodziców i prezydenta.  Prezydencie! Nie podpisuj!” – apeluje Wolna Szkoła, która złożyła w kancelarii prezydenta także swoją petycję ws. zawetowania lex Czarnek 2.0.

Do poniedziałkowego popołudnia pod petycją Wolnej Szkoły podpisało się ponad 28 tys. osób. Petycja wciąż jest aktywna – podpisy nadal są składane.

„Duch tej ustawy to brak zaufania do rodziców, nauczycieli, dyrektorów, samorządów i uczniów. Duch tej ustawy ujawnia dążenie do centralizacji decyzji w edukacji i poddawania jej nieustannej kontroli” – podkreśla m.in. w petycji Wolna Szkoła.

„Mamy prawo żądać swobody wyboru formy kształcenia naszych dzieci. Mamy prawo żądać szerokiego dostępu do oferty organizacji społecznych. Mamy prawo razem z nauczycielami współdecydować o tym, jakie oferty organizacji nas interesują, bo są pożyteczne dla naszych dzieci. Mamy prawo oczekiwać, że szkoła będzie mogła zaprosić stowarzyszenia, które zapewnią naszym dzieciom edukację, jakiej brak w programie obowiązkowych zajęć: obywatelską, klimatyczną, lokalną i regionalną; cyfrową, informacyjną czy medialną” – apeluje Wolna Szkoła.

Petycja Wolnej Szkoły znajduje się tutaj

Do kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy wpłynęło już co najmniej kilkanaście różnych petycji w sprawie zmian w prawie oświatowym. Łączy je apel o weto dla tzw. lex Czarnek 2.0. Są to m.in. petycje ZNP, Wolnej Szkoły, Nauczycieli Roku, OSKKO czy Związku Miast Polskich.

(JK, GN)

ZNP złożył w kancelarii prezydenta petycję, w której apeluje o weto do lex Czarnek 2.0. Podpisało się pod nią ponad 13 tys. osób

Mirosław Kozik, autor petycji z apelem o weto do lex Czarnek 2.0: Przestrzeń edukacji musi być wolna