WOŚP podsumowała działania związane z pandemią. Do 360 szpitali trafiła pomoc o wartości prawie 50 mln zł

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podsumowała działania związane z pandemią koronawirusa. Z pomocy fundacji skorzystało 360 szpitali, 416 DPS-ów, 56 zakładów opiekuńczo-leczniczych i 23 hospicja. Wartość pomocy przekazanej przez orkiestrę wyniosła 48,8 miliona złotych.

Za te środki WOŚP kupiła m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 34 respiratory (w tym 10 transportowych) i 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych.

– Jesteśmy dumni z tego, że natychmiast, kiedy ogłoszono, że epidemia jest i u nas, tak jak i inne organizacje pozarządowe ruszyliśmy z pomocą. Uruchomiliśmy środki, które znajdowały się na naszym koncie i zaczęliśmy zakupy. Nie było łatwo sprowadzić te urządzenia medyczne do Polski – to był długi i zagmatwany proces produkcji, transportu, czasem podejmowanie ryzyka – powiedział Jurek Owsiak.

Większość sprzętu zakupionego przez WOŚP była finansowana z wpłat na powołany specjalnie na tę okazję Fundusz Interwencyjny. Pieniądze wpłacali zwykli obywatele, ale również wielkie polskie i międzynarodowe firmy. Fundusz zgromadził ponad 26 milionów złotych.

❤️ Dziś podsumowaliśmy prowadzone od połowy marca działania związane z pandemią COVID-19 💪 WOŚP placówkom w całym…

Opublikowany przez WOŚP Poniedziałek, 6 lipca 2020

 

WOŚP mógł również liczyć na pomoc firm medycznych, które przekazywały specjalistycznych sprzęt. Fundacja otrzymała m.in 30 pomp infuzyjnych objętościowych, 25 zestawów USG oraz 3 tys. maseczek sportowych. Łączna wartość sprzętu przekazanego przez firmy medyczne to 2,5 miliona zł.

Fundacja WOŚP postanowiła wesprzeć także najmłodszych i ich rodziców, i przygotowała zestaw materiałów edukacyjnych, pozwalających efektywniej spędzić czas w domu. Ich celem była promocja między innymi pierwszej pomocy i zachowań prospołecznych. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem była „Domowa Orkiestra”– codzienny program Jurka Owsiaka, który miał dawać nadzieję w czasie pandemii, a stał się wstępem do letniego Festiwalu organizowanego przez WOŚP.

(JK, GN)

Fot: Łukasz Widziszowski

Kolejny rekord Orkiestry!

Zyta Czechowska o WOŚP i nauczycielskiej “puszce”: Wspaniale jest wiedzieć, że jesteśmy dla kogoś ważni