Wyraźny głos pierwszej damy: „Zawód nauczyciela powinien być otaczany powszechnym społecznym szacunkiem”

Klimat wokół edukacji powoli zmienia się także w Pałacu Prezydenckim? – Szkoła to nie jest tylko budynek czy instytucja oświatowa. To przede wszystkim wspólnota osób, które tutaj pracują, uczą się, ale też tych, którzy ją tworzyli i opuścili jej mury, by zrobić miejsce dla młodszych kolegów – mówiła małżonka prezydenta Agata Kornhauser–Duda, która we wtorek była gościem uroczystych obchodów 125–lecia istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej im. płk. dypl. Ludwika Bociańskiego w Komorowie. Wiele ciepłych słów wypowiedziała także pod adresem samych nauczycieli. – W pracę nauczyciela wpisana jest misja, ale sam zawód powinien być otaczany powszechnym społecznym szacunkiem. Tego Państwu życzę – podkreśliła.

W ostatnich dniach i tygodniach nauczyciele słyszą wiele podniosłych słów na temat znaczenia edukacji i swojej pracy z ust polityków większościowej koalicji, która chce przejąć władzę i obiecała im podwyżki.

Na tym tle wybrzmiał właśnie głos pierwszej damy Agaty Kornhauder-Dudy, której często zarzucano, że choć sama jest nauczycielką, milczała na temat postępującej degradacji zawodu (choć trzeba jej oddać, że wystąpiła przeciwko lex Czarnek).

Czy słowa pierwszej damy na temat oświaty i nauczycieli w Komorowie to tylko zwykła kurtuazja z okazji kolejnego szkolnego jubileuszu? A może należy je jednak czytać w szerszym kontekście, jako zwiastun politycznej „odwilży” w edukacji po Czarnku?

Jak czytamy na oficjalnej stronie prezydenta Agata Kornhauser–Duda życzyła w Komorowie nauczycielom, czyli swoim koleżankom i kolegom „po fachu”, by codzienna praca przynosiła im radość i satysfakcję. – W pracę nauczyciela wpisana jest misja, ale sam zawód powinien być otaczany powszechnym społecznym szacunkiem. Tego Państwu życzę – mówiła.

Uczniom z kolei Pani Prezydentowa życzyła wielu sukcesów – na polu naukowym, ale też sportowym – oraz „by nie bali się wyzwań”.

Pierwsza dama obejrzała przygotowaną przez uczniów i grono pedagogiczne akademię, podczas której przedstawiono historię placówki. Następnie złożyła całej szkolnej społeczności życzenia z okazji jubileuszu i podziękowała za możliwość wspólnego świętowania.

Jak przyznała, zaproszenie na dzisiejszą uroczystość przyjęła „z radością i wzruszeniem”. – Bardzo rzadko zdarza się, żeby takie zaproszenie było podpisane nie tylko przez dyrektora czy grono pedagogiczne szkoły, ale też przez samych uczniów. Bardzo Wam dziękuję za ten miły gest! – wyjaśniła.

Agata Kornhauser–Duda, gratulując długiej, 125–letniej historii szkoły, z którą goście uroczystości mieli okazję zapoznać się podczas akademii, mówiła o szczególnej roli, jaką w życiu szkoły odgrywają również jej byli uczniowie.

– Bardzo cieszy obecność absolwentów i byłych pracowników – to świadectwo, że szkoła tworzyła zawsze dobrą i przyjazną atmosferą, dlatego wszyscy chcą do niej wracać – podkreślała.

Przyznała również, że to pierwszy raz, gdy podczas jubileuszu szkoły widzi występ przygotowany nie tylko przez uczniów, lecz również dyrekcję szkoły i właśnie jej absolwentów. – Serdecznie gratuluję tego słowno–muzyczno–tanecznego występu, który nie tylko nadał odświętnego charakteru uroczystości, ale również pokazał wasze talenty – powiedziała.

Jak zauważyła Pierwsza Dama, szkoła w Komorowie może poszczycić się „wspaniałymi absolwentami”. – To osoby, które miały ogromny wpływ na budowanie tego miejsca, kształtowanie lokalnej wspólnoty, ale to także osoby, których dorobek bardzo wzbogacił naszą narodową kulturę, takie jak Zofia Kucówna czy Ernest Bryll – wymieniała.

Nawiązując z kolei do nowoczesnej infrastruktury szkolnej i wyposażenia budynku w Komorowie, Pani Prezydentowa zwróciła uwagę na różnorodność realizowanych inicjatyw edukacyjnych i wychowawczych, które niejako łączą przeszłość z przyszłością.

Jak mówiła, w szkole realizowane są projekty, które obejmują zarówno kultywowanie pamięci o patronie, bohaterach narodowych, kształtowanie postaw patriotycznych, ale też są to innowacyjne programy, takie jak Bezpieczeństwo w sieci czy Laboratoria Przyszłości. – Nie mam wątpliwości, że kształcenie młodzieży w tych dwóch nurtach bardzo pozytywnie wpływa na wychowanie ich w duchu nowoczesnego patriotyzmu – podkreślała pierwsza dama.

(GN)

Fot: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Kancelaria Prezydenta podsumowała ósmy rok aktywności prezydenta i jego małżonki. Nie zabrakło wątków edukacyjnych

Donald Tusk: 30 proc. podwyżki dla nauczycieli jest zagwarantowane i nieodwołalne

Po spotkaniu opozycji z pierwszą damą ws. lex Czarnek. „Gdyby miała możliwość decydowania ustawa nie weszłaby w życie”

30 proc. podwyżka dla nauczycieli już od 1 stycznia? Tusk do Dudy: „Ludzie czekają”