Próbne matury odbędą się w marcu, w formule stacjonarnej. Dokładny harmonogram poznamy najpóźniej w piątek. Trwają ostateczne ustalenia z GIS, dotyczące wytycznych sanitarnych – poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z polsatnews.pl
W rozmowie z TVP Info Smolik doprecyzował, że próbne matury odbędą się w pierwszym tygodniu marca i marcowy egzamin próbny ma być „maksymalnie zbliżony do tego, który będzie w maju”. – Plan jest taki, że uczniowie będą odpowiadali normalnie w szkole, w warunkach egzaminacyjnych – stwierdził.
Podobnie jak w 2020 roku obowiązywać będzie pełny reżim sanitarny. – Uczniowie zdejmą maseczki dopiero po zajęciu miejsc. W wytycznych znajdą się informacje na temat obowiązku zachowania dystansu i dezynfekcji. Zapewne zdarzą się sytuacje, gdzie możliwość przeprowadzenia egzaminu będzie ograniczona ze względu na kwarantannę czy trudności lokalowe. Na to również jesteśmy przygotowani. W tych przypadkach dostępna będzie możliwość pobrania arkuszy ze strony internetowej – wyjaśniał Smolik.
– Ciężar organizacji należy oczywiście do dyrektorów szkół. Jednak patrząc, jak dobrze poradzili sobie z tym zadaniem w zeszłym roku, jesteśmy pozytywnej myśli. Wychodząc naprzeciw organizacyjnym trudnościom, arkusze będą im udostępnione nieco wcześniej niż zwykle – dodał dyrektor CKE.
Zmianie uległ również zakres materiału, który obowiązywać będzie na próbnych egzaminach. W tym roku zostaną przeprowadzone na podstawie wytycznych egzaminacyjnych, a nie jak w latach ubiegłych podstawy programowej.
Czas, który uczniowie będą mieli na rozwiązanie zadań, nie ulega zmianie. W zależności od przedmiotu i poziomu jest to od godziny do trzech. Jednak na maturze z matematyki uczniowie mogą spodziewać się mniejszej liczby zadań.
Źródło: polsatnews.pl, tvp.info
(JK, GN)
MEN ogłosiło zmiany w przyszłorocznych egzaminach. Bez obowiązkowej matury ustnej
Norwegia: Z powodu pandemii COVID-19 rząd odwołał wszystkie egzaminy pisemne i większość ustnych