Za weto unijnego budżetu zapłacą polscy studenci, uczniowie i nauczyciele?

Jeśli Polska i Węgry zawetują unijny budżet, to wiele programów unijnych zostanie w 2021 r. wstrzymanych, w tym największy program edukacyjny UE Erasmus+ – poinformowało radio RMF FM

Polska i Węgry nie chcą się zgodzić na przyjętą przez 25 krajów UE zasadę praworządności przy rozdziale funduszy unijnych. Zgodnie z nią, kraje, które łamią własne przepisy ustrojowe i ograniczają niezależność wymiaru sprawiedliwości będą mogły zostać pozbawione części pieniędzy, jakie do nich płyną z UE. Oba kraje zagroziły wetem unijnego budżetu, jeśli zasada ta zostanie ostatecznie zaakceptowana. Wszystko ma się rozstrzygnąć w najbliższych tygodniach.

Jeśli Polska i Węgry rzeczywiście spełnią swoje groźby, to zapłacą za to m.in. studenci, uczniowie i nauczyciele.

„Weto Polski i Węgier to gigantyczna strata finansowa dla Polski. Źródła RMF FM w Brukseli przedstawiły wyliczenia, z których wynika, że Polska straci 64 mld euro w ciągu 3 lat z powodu nieuczestniczenia w Funduszu Odbudowy. A z powodu prowizorium budżetowego, które będzie obowiązywać zamiast normalnego budżetu w 2021 roku – w przyszłym roku zmniejszone zostaną płatności nawet do pułapu 9 mld z funduszu spójności. Studenci od przyszłego roku akademickiego nie pojadą na zagraniczne uczelnie, bo program Erasmus+ nie będzie mógł funkcjonować” – ostrzegł RMF FM.

Pula środków na Erasmus+ w kolejnym budżecie UE na lata 2021–2027 ma wynieść 21 mld 208 mln EUR. To o ok. 7 mld euro więcej niż w ostatniej siedmiolatce (tj. w latach 2014-2020).

Jeśli w efekcie weta Unia będzie musiała finansować swoje potrzeby w ramach prowizorium budżetowymi, to – zgodnie z prawem – pieniędzy nie otrzymają takie programy rozwojowe jak EU4 Health, Horizon Europe, Just Transition Fund, Border Managment Fund, Erasmus+, Creative Europe, Life+.

Decyzje w tej sprawie będą musiały zapaść do 7 grudnia br.

Do 2018 r. z programu wymiany studenckiej Erasmus oraz jego następcy Erasmus+ skorzystało 200 tys. młodych ludzi z Polski i 10 mln na kontynencie. Na staże wyjechało ponad 100 tys. uczniów szkół zawodowych i techników z Polski. Program jest realizowany w Europie od ponad 30 lat. Polacy uczestniczą w nim od 1998 r. Program powstał w efekcie połączenia funkcjonujących wcześniej programów unijnych: „Uczenie się przez całe życie”, „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Parlament Europejski zapowiada walkę o większe pieniądze dla Erasmus+

(PS, GN)