„Żądamy wolnej szkoły!” Protest przeciwko lex Czarnek 2.0 przed Pałacem Prezydenckim

Panie Prezydencie Andrzeju Duda. Wiemy, co Pan uważa, na temat lex Czarnek – wyjaśnił to Pan publicznie w uzasadnieniu odmowy podpisania lex Czarnek w marcu 2022. Chcemy, żeby słowa prezydenta RP nie były sprzeczne z jego czynami.  TYLKO WETO! – apelowali uczestnicy środowej pikiety pod Pałacem Prezydenckim.

W środę przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest Wolnej Szkoły przeciwko kolejnej nowelizacji prawa oświatowego. Nauczyciele, rodzice i uczniowie krytykowali zmiany w przepisach i domagali się, by prezydent ponownie zawetował ustawę, gdy ta trafi na jego biurko.

– Dziś prezydencie mówię do ciebie. Dziś znów wołam o pomoc dla polskiej szkoły. Minister Czarnek, prezydencie, gardzi osobami, które walczą o prawo do edukacji – nie tej centralnie sterowanej rodem z PRL-u, ale tej samorządnej, lokalnej, rodzinnej. Minister Czarnek, prezydencie, zamachnął się na polską szkołę, na mnie polskiego nauczyciela, moje koleżanki i kolegów, polskie uczennice, uczniów i ich rodziny – wyliczał nauczyciel Tomasz Kosmalski.

Jak mówił, minister Czarnek „zamachnął się też na decyzję prezydenta”. – Jawnie podważył pańskie weto. Wszyscy znamy pańskie zdanie na temat roli wychowawczej i rodzicielskiej, że nie można jej rodzicom odebrać, a Czarnek po raz kolejny próbuje to zrobić – stwierdził nauczyciel.

Relację live z protestu można obejrzeć na Facebooku Wolnej Szkoły tutaj

Sejm uchwalił lex Czarnek 2.0 kilka dni temu. Ustawa trafi teraz do Senatu, a następnie na biurko prezydenta. Mimo licznych apeli i petycji ws. weta płynących ze środowiska oświatowego doradcy Andrzeja Dudy sugerują, że może podpisać zmiany w prawie oświatowym.

(GN)

Fot: Dorota Łoboda/Facebook

W środę 9 listopada Wolna Szkoła organizuje demonstrację przed Pałacem Prezydenckim. „Nie ma zgody na lex Czarnek!”

Sejm przegłosował lex Czarnek 2.0. Jeden z ministrów był przeciw

Pod presją PiS. Doradcy prezydenta i szef MEiN sugerują, że Andrzej Duda przychyla się do podpisania lex Czarnek 2.0

ZNP zgłosił poprawki do lex Czarnek 2.0, wziął udział w wysłuchaniu społecznym projektu oraz w pikiecie przed Sejmem