Zarobki w supermarketach wyższe od pensji nauczyciela dyplomowanego

Już niedługo wynagrodzenie początkującego kasjera w sieci Lidl będzie wyższe od wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego. Także inne sieci handlowe zaoferowały swoim pracownikom podwyżki. Ministerstwo edukacji natomiast nie przewidziało w tym roku wzrostu płac w oświacie

Jak poinformował portal Money.pl, sieć Lidl szykuje od marca br. podwyżki dla swoich pracowników. Wynagrodzenia wzrosną o 150-200 zł.

Początkujący pracownik tej sieci otrzyma pensję w wysokości 3550-4350 zł brutto (w zależności od miejscowości, w jakiej znajduje się sklep i związanych z tym kosztów życia). Po dwóch latach pracy pensja takiego pracownika wzrośnie do 3900-4800 zł.

Przypomnijmy – nauczyciel stażysta z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym może liczyć na wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2949 zł. Czyli o ok. 600 zł mniej niż początkujący kasjer.

Wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego jest wyższe zaledwie o kilkadziesiąt złotych – to 3034 zł brutto. I nadal jest dużo niższe niż pracownika supermarketu. Do tego poziomu zaczyna dopiero zbliżać się wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela mianowanego w wysokości 3445 zł.

Jednak nauczyciel dyplomowany z wynagrodzeniem zasadniczym 4046 r. i wieloma latami doświadczenia w zawodzie ma pensję zasadniczą o mniej więcej 1/4 niższą od wynagrodzenia kasjera z dwuletnim doświadczeniem.

Sieć Lidl oferuje ponadto swoim pracownikom dodatkowe benefity. Chodzi m.in. o prywatną opiekę medyczną dla całej rodziny, ubezpieczenie na życie, a także możliwość specjalnych konsultacji z ekspertami problemów prawnych, finansowych i osobistych. W tym celu uruchomiono całodobową infolinię oraz czat. Pracownicy wraz z rodzinami mogą ponadto skorzystać ze specjalnej karty oferującej dostęp do obiektów sportowych. W sklepach dostępne są przekąski i napoje dla pracowników oraz bony na święta, wyprawka szkolna a także możliwość skorzystania z dodatkowego bezpłatnego urlopu.

Jak przypomniał Money.pl, także inne sieci handlowe podwyższyły w tym roku wynagrodzenia, jak np. Kaufland i Biedronka.

Stawki wynagrodzenia zasadniczego – MEiN nie przewiduje podwyżek

(PS, GN)