Zbliża się 8. edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. To jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce

W sobotę 1 października 2022 r. pod hasłem „To się musi powieść”  odbędzie się 8. edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W wydarzenie zaangażowanych jest ponad 1000 bibliotek w całej Polsce.

Do wielkiej akcji codziennie dołączają kolejne miejsca – biblioteki publiczne, szkolne, wyższych uczelni, instytucji, organizacji, najstarsze książnice, ale też biblioteki społeczne, zakładane oddolnie przez sąsiadów.

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce – wielkie święto bibliotek i czytelników. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako otwartych, najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi.

W bibliotekach tej niezwykłej nocy czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą, jej gwiazdami i integracja z sąsiadami, w tym gośćmi z Ukrainy. Odbędą się m.in.: ogólnopolska gra twórcza „To się musi powieść”, spotkanie śpiewacze z Adamem Strugiem, wieczór o/powieści z Małgorzatą Litwinowicz i Oleną Yeremenko, polsko-ukraiński flirt literacki z Juliuszem Słowackim, a także: rozgrzewki z opasłymi tomami, nocowania w bibliotece, ostre dyżury literackie, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, pokazy filmowe, silent disco i potańcówki, warsztaty międzypokoleniowe, maratony czytania, łasuchy literackie i wiele innych nietypowych wydarzeń z książkami w roli głównej.

1 października o godz. 21.00 uroczyście zainaugurujemy 8. Noc Bibliotek w odnowionych wnętrzach Biblioteki Narodowej w Warszawie w licznym gronie twórców. Wydarzenie będzie transmitowane do bibliotek w całej Polsce.

Więcej informacji oraz mapa bibliotek z planami lokalnych wydarzeń znajdują się na stronie: nocbibliotek.pl  oraz na Facebooku tutaj.

Noc Bibliotek współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej.

(GN)

GUS: Coraz więcej bibliotek oferuje zdalny dostęp do swoich zbiorów

Biblioteka – miejsce, które łączy ludzi. Agnieszka Halicka: Cicho tu nie jest…