Zmarł Ernest Bryll. Znany poeta i prozaik miał 89 lat

W wieku 89 lat zmarł Ernest Bryll, znany poeta i prozaik, były ambasador RP w Irlandii. Informację o jego śmierci przekazało w niedzielę Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Ernest Bryll urodził się w 1 marca 1935 r. w Warszawie. Lata młodości i szkolne spędził w Gdyni. W czasie okupacji był Zawiszakiem – członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie krótko konspirował w podziemnym skautingu, maturę zdał jako szesnastolatek. Po krótkim epizodzie robotniczym w gdyńskiej elektrowni portowej dostał się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, którą ukończył w 1956 roku.  Następnie uczęszczał do studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

W 1958 roku ukazał się jego pierwszy tomik wierszy „Wigilie wariata”. Później wydał m.in. „Autoportret z bykiem”, „Studium”, „Ciotkę” a także dramaty: „Ballady lipieckie”, „Żołnierze” i „Rzecz Listopadowa”.

Pracował m.in. jako dziennikarz w „Po Prostu”, był kierownikiem literackim Teatru Telewizji, kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Warszawie, dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury w Londynie, wykładowcą na wydziale filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wykładowcą na Sunny University w Albany w USA. W latach 1991-1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Republice Irlandii. Bryll był również tłumaczem z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz.

Jego bibliografia jest niezwykle bogata, obejmuje poezję, dramaty, oratoria, sztuki, musicale, tłumaczenia i piosenki. Jego teksty śpiewali znani polscy artyści, m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, zespoły 2 plus 1 oraz Myslovitz, który do jego słów stworzył przebój „Peggy Brown”

Napisał m.in. „Psalm stojących w kolejce”, czy nieco prześmiewczy, z ogromną dozą dystansu do siebie samego, „Oj, gębo moja”.

Ernest Bryll został odznaczony Orderem Kawalera Irlandzkiego Rodu Królewskiego O’Conor (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Był laureatem szeregu nagród literackich, m.in.: Nagrody Czerwonej Róży (1961), Nagrody im. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964), Nagrody im. Stanisława Piętaka za tom poezji „Mazowsze” (1968) oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (2009).

W 2010 r. został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2023 r. – Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

(GN)

Fot: Ministerstwo Kultury

Nie żyje Paweł Huelle. Pisarz i poeta miał 66 lat

Zmarł Adam Zagajewski. Znany poeta i pisarz miał 75 lat