„Apelujemy do Pana Przewodniczącego o wspólne działanie i przekonanie większości parlamentarnej o słuszności poprawki zwiększającej kwotę bazową dla nauczycieli, tym bardziej że przyjęty w budżecie wzrost wynagrodzenia nauczycieli tylko o 7,8% w żaden sposób nie zrekompensuje galopującej inflacji, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie realnej płacy nauczycieli” – czytamy m.in. w apelu ZNP do przewodniczącego oświatowej „Solidarności” Ryszarda Proksy. Apel publikujemy w całości.
Pismo ZNP do przewodniczącego oświatowej “Solidarności” z apelem o wspólne działanie i przekonanie większości parlamentarnej o słuszności poprawki ZNP zwiększającej kwotę bazową dla nauczycieli.
Warszawa, 3 stycznia 2023 r.
Pan Ryszard Proksa
Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
Szanowny Panie Przewodniczący,
2 grudnia 2022 r. w Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie Prezesa Rady Ministrów, na mocy którego powołano roboczy Zespół do spraw wypracowania porozumienia między rządem a Komisją Krajową „Solidarności”. W ramach tego Zespołu ma działać zespół ds. edukacji, który między innymi zajmie się systemem wynagradzania nauczycieli, a także możliwością dodatkowej waloryzacji wynagrodzenia nauczycieli w roku 2023.
Nie oceniamy celowości powołania zespołu ds. edukacji, niemniej jednak zagadnienia, które będą przedmiotem jego prac, w tym wzrost wynagrodzenia nauczycieli w roku 2023, podnoszone są na forum Rady Dialogu Społecznego oraz w ramach prac Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty powołanego przez Ministra Edukacji Narodowej w roku 2016. Również Związek Nauczycielstwa Polskiego podejmuje szereg inicjatyw w tym zakresie.
Dlatego liczymy na poparcie przez Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” naszej poprawki do budżetu w zakresie zwiększenia kwoty bazowej dla nauczycieli, którą złożymy 5 stycznia 2023 r. podczas posiedzenia senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Poprawka ta, zakładająca wzrost kwoty bazowej o 22,5%, została wcześniej odrzucona przez większość parlamentarna, stąd ponownie wnosimy ją w Senacie. Mamy nadzieję, że zostanie przez Senat przyjęta. Zgodnie z procesem legislacyjnym poprawka powróci ponownie do Sejmu i jej los będzie zależał od decyzji większości parlamentarnej.
Apelujemy do Pana Przewodniczącego o wspólne działanie i przekonanie większości parlamentarnej o słuszności poprawki zwiększającej kwotę bazową dla nauczycieli, tym bardziej że przyjęty w budżecie wzrost wynagrodzenia nauczycieli tylko o 7,8% w żaden sposób nie zrekompensuje galopującej inflacji, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie realnej płacy nauczycieli.
Z poważaniem,
Sławomir Broniarz /-/
Prezes ZNP
(GN)
Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania!
Sejm przyjął budżet. Rekordowy deficyt i niesatysfakcjonujące podwyżki