Żądamy bezpiecznych warunków nauki i pracy w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Edukacja jest ważna, ale zdrowie i życie milionów uczniów i nauczycieli jest najważniejsze – podkreślił ZNP w wydanym dziś oświadczeniu na temat sytuacji w oświacie
W sobotę 10 października padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. To już 5300 przypadków w ciągu doby. Dzień wcześniej padł inny rekord. Kształcenie zdalne lub hybrydowe musiało w piątek 9 października prowadzić już 1019 szkół i placówek oświatowych. O ok. 200 więcej niż w czwartek.
Do opinii publicznej dotarły też informacje o śmierci nauczycieli z powodu COVID. Odszedł Kamil Pietrzyk 31-letni nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawierciu, który był zakażony koronawirusem. Mężczyzna zmarł w szpitalu w Tychach. Kolejną ofiarą COVID-19 była Beata Ćwik-Rumińska, pedagog ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Wisłą. Obie tragedie wywołały szok w lokalnych społecznościach, uderzyły w uczniów, rodziców, koleżanek i kolegów zmarłych nauczycieli. Pokazały, że wirus nie boi się tarczy w postaci zapewnień, że wszystko jest w porządku.
Rząd niestety – wbrew wcześniejszym obietnicom – nie przedstawił nowego planu na funkcjonowanie oświaty w dobie pandemii i gwałtownie rosnącej liczby przypadków zakażeń.
Koronawirus. Premier miał ogłosić nową strategię dla szkół, ale żadnej strategii nie ma
„Mimo gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19 w ostatnich tygodniach, rosnącej liczby szkół pracujących zdalnie lub hybrydowo i tragicznych informacji o śmierci nauczycieli z powodu koronawirusa, rząd nie przedstawił żadnej strategii dotyczącej ochrony zdrowia 4,5 mln uczniów i 600 tysięcy nauczycieli oraz pracowników oświaty” – czytamy w oświadczeniu ZNP.
Związek przypomniał, że już w sierpniu br. wystąpił do premiera o „wprowadzenie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo nauki i pracy w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych”.
Opublikowany przez ZNP Poniedziałek, 12 października 2020
Związek domaga się m.in.:
• zmniejszenie liczebności klas,
• rozszerzenie kompetencji dyrektora szkoły/placówki w kwestii podjęcia decyzji o czasowym nauczaniu w formie zdalnej lub hybrydowej (z pominięciem sanepidu),
• automatyczne przechodzenie na nauczanie zdalne szkół w czerwonych strefach,
• zwiększenie nakładów finansowych na oświatę ze względu na rosnące koszty utrzymania szkół w okresie pandemii,
• doposażenie szkół w środki czystości i dezynfekcji,
• wyposażenie pracowników w sprzęt ochrony osobistej (maseczki z filtrem, przyłbice, przesłony z pleksi w miejscu pracy pracowników powyżej 60 r.ż. czy z problemami zdrowotnymi),
• dostępność do bezpłatnych testów dla pracowników oświaty,
• bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla pracowników oświaty.
„Żądamy bezpiecznych warunków nauki i pracy w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych”.
„Edukacja jest ważna, ale zdrowie i życie milionów uczniów i nauczycieli jest najważniejsze. Obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpiecznych warunków nauki i pracy uczniom, nauczycielom i pracownikom oświaty! Dlatego stanowczo domagamy się od rządu zapewnienia bezpiecznych warunków kształcenia w czasie pandemii”.
(PS, GN)