ZNP po raz kolejny apeluje do rządu o jak najszybsze uruchomienie szczepień pracowników administracji i obsługi

„Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się uruchomienia szczepień przeciw COVID-19 pracowników administracji i obsługi. Szczepienia tej grupy pracowników wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa osób pracujących stacjonarnie i mających kontakt z dziećmi oraz pozwolą na planowanie powrotu do zajęć stacjonarnych” – czytamy m.in. w liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji o nauki Przemysława Czarnka.

„To pracownicy niepedagogiczni mają codziennie bezpośredni kontakt z uczniami biorącymi udział w stacjonarnych zajęciach, z rodzicami najmłodszych dzieci i z kadrą pedagogiczną. To oni odpowiadają za utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w reżimie sanitarnym w szkołach i przedszkolach. Razem z nauczycielami tworzą jeden zespół pracowników danej placówki” –podkreślono w piśmie podpisanym przez prezesa ZNP Sławomira Broniarza.

ZNP zwraca uwagę, że aby zatrzymać transmisję koronawirusa na terenie szkoły, przedszkola czy placówki należy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pracowników m.in. umożliwiając im skorzystanie ze szczepień przeciw COVID-19. W ostatnich tygodniach taką możliwość otrzymali nauczyciele, a pracownicy administracji nie.

„Tę decyzję uznajemy za niezrozumiałą i wnioskujemy o natychmiastowe uruchomienie szczepień pracowników administracji i obsługi” – podkreśla Związek. „Szczepienia pracowników administracji i obsługi pozwolą na stworzenie strategii bezpiecznego powrotu do szkół (o powrocie do szkół w kwietniu mówił w ostatnich dniach Minister Edukacji i Nauki)” – zaznaczono.

To  kolejny wniosek ZNP w sprawie szczepień pracowników oświaty w ciągu ostatniego miesiąca.

>> 5 lutego 2021 r. Związek wystąpił do ministra Michała Dworczyka z wnioskiem „o jak najszybszą korektę planu szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 tak, aby możliwość zaszczepienia – równocześnie z nauczycielami pracującymi stacjonarnie – mieli również pracownicy obsługi i administracji pracujący stacjonarnie w przedszkolach, szkołach, poradniach i żłobkach”.

>> Następnie 9 lutego br. ZNP przekazał „Stanowisko Prezydium Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP w sprawie szczepień pracowników administracji i obsługi szkół i placówek”, w którym pisał o braku zgody na „wykluczenie pracowników administracji i obsługi z możliwości równoległego szczepienia z nauczycielami pracującymi stacjonarnie w szkołach i placówkach”.

>> 23 lutego br. pracownicy administracji i obsługi zostali wpisani do specrozporządzenia covidowego do grupy I, co umożliwiłoby ich zaszczepienie tuż po nauczycielach. Jednak trzy dni później, 26 lutego rząd ich z tego rozporządzenia wykreślił.

„Za błędną uważamy decyzję o wycofaniu pracowników administracji i obsługi z możliwości rejestracji na szczepienie, ponieważ pracownicy oświaty pracujący stacjonarnie codziennie mają kontakt z dziećmi i uczniami w przedszkolach i szkołach. Stoimy na stanowisku, że pracownicy administracji i obsługi w szkołach i przedszkolach powinni mieć możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19” – wskazuje Związek.

Cały list można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Przewodnicząca Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP: Jesteśmy jedną załogą, a rząd nas dzieli

ZNP domaga się szczepień pracowników administracji i obsługi oraz przyśpieszenia szczepień nauczycieli 60 plus

We wtorek rząd chce szczepić administrację i obsługę szkół. W piątek – już nie

Czarnek: Do tej pory zaszczepiło się 90 proc. nauczycieli. Będziemy szczepić administrację i obsługę